אאא

הסוקר נייט סילבר עדכן את סיכויי הניצחון של טראמפ והעמיד אותם על - 34.8% לעומת 65.2% להילרי.

מבחינת תמונת האלקטורים - 291 אלקטורים להילרי, לעומת 246 לטראמפ. כזכור, צריך 270 כדי לנצח.

מבחינת התמיכה ברמה הארצית (popular vote), שקלול הסקרים האחרון בתיקון עיוותים (כגון הטיה קבועה של מכוני סקרים כאלה ואחרים, או דגימת יתר של רפובליקנים או דמוקרטים), הילרי עומדת על 48.4% תמיכה, לעומת 45.5% לטראמפ. גארי ג'ונסון, המועמד הליברטריאני עומד על 4.8% תמיכה ארצית בלבד וכל האחרים (ג'יל שטיין, אוון מקמולין וכו' על 1.6% בלבד).

לטראמפ חסרות שתי מדינות כדי לנצח - נוואדה וניו-המפשיר.

סילבר מעריך את הסיכויים של טראמפ לזכות בנוואדה על 47.5%, ובניו-המפשייר על 35.5%.

כפי שניתן להתרשם ממגמות הסקרים התנופה שהייתה לטראמפ נעצרה.

בתוך כך, שלושה חברות חדשות גדולות בארה"ב פרסמו את התחזית שלהם ליום הבחירות - ABC, NBC וFOXNEWS. כולם מנבאים להילרי ניצחון.

גם הלוס-אנג'לס טיימס מנבא ניצחון להילרי ואפילו בפער משמעותי מאוד (352 מול 186 אלקטורים).

גם נייט-סילבר התראיין אתמול ואמר שהוא צופה שהילרי תנצח אבל הניצחון לא מונח אצלה בכיס, ואף שלל אלגוריתמים בשמו של הניו-יורק טיימס שמנבאים לה ניצחון ב-85% או 90% ואמר שהם בנויים לא נכון.

מדוע סיכויי הזכייה של טראמפ ירדו ביומיים האחרונים?

עפ"י רוב הפרשנים, אחת הסיבות העיקריות היא שיעור הצבעה גבוה מאוד של לטינוס בעיקר בפלורידה החשובה מאוד (29 אלקטורים), ובנוואדה (לכן אנחנו רואים בנוואדה שהיא מתנדנדת כל כמה שעות בין טראמפ להילרי). למעשה בנוואדה מדברים על יתרון של 6% להילרי מקרב המצביעים בהצבעה המוקדמת - אלו בשורות איומות לטראמפ שחייב את נוואדה כדי לנצח, ובפלורידה מדברים על שבירת שיאי שיעור ההצבעה של שנות ה -60'.

אגב, בישראל טראמפ זוכה לתמיכה בשיעור לא מבוטל. דא עקא, קולותיהם של למעלה מ- 80% מהמצביעים הישראלים בעלי אזרחות אמריקאית שייכים לקליפורניה או ניו-יורק ולמעשה הם חסרי כל משמעות (אלו מדינות דמוקרטיות במובהק).

מעבר לזאת, אתמול הודיע ג'יימס קומי כי הבולשת לא תנקוט בהליכים משפטיים נגד הילרי בעקבות החקירה החדשה. כזכור מדובר ב-650,000 אלף מיילים שנמצאו במחשבו של אנתוני ויינר בעלה של יד ימינה של קלינטון. אגב, מי שמאמין שהבולשת הספיקה לעבור ב-7 ימים על שש מאות וחמישים אלף מיילים הוא תמים במקרה הטוב. גם אם הקצו לטובת חקירת המחשב של ויינר 20 איש שעובדים רק על זה (שזה המון המון במונחי כח אדם של גוף חוקר) ואשר עבדו על זה יום וליל הם היו אמורים לעבור על 4,600 מיילים ביום. שום סיכוי.

לסיום - הימרתי לפני 3 ימים שטראמפ יקח בפער של 270 למול 268 ואף צירפתי מפה שבניתי ובה פירטתי מי לדעתי ייקח בכל מדינה ומדינה. ברור ששיעור ההצבעה הגבוה מאוד בהצבעה המוקדמת של לטינוס מכרסם בתחזית הזו. יחד עם זאת, אני עדיין חושב שגם אם הילרי תנצח בסופו של יום, זה ממש לא יהיה LANDSLIDE, אלא ניצחון דחוק.

מס' טעמים לדבר -

האחד, היא לא סוחפת. יש יותר דרייב לאנשים לצאת ולבחור בטראמפ מאשר בה, ולדעתי זה יבוא לידי ביטוי ביום הבוחר עצמו.

השני, אפקט הברקזיט. יש מגמה כלל עולמית של בעיטה בממסד השמן, השבע והמוטה. ראינו את זה בבריטניה שם ההצבעה הכתה את הסקרים, ואני מאמין שיהיו לזה השלכות גם פה.

השלישי, מה שמכונה בארה"ב shy voters - אנשים שמתביישים לומר בפומבי שהם תומכי טראמפ (אנחנו מכירים את התופעה הזו גם אצלנו). אלו אנשים שמשקרים לסוקרים, משקרים לחברים בעבודה ומאחורי הפרגוד שמים טראמפ.

הרביעי, במדדי אמינות - הסוקר הכי אמין בארה"ב הוא ה IBD (הוא מכון הסקרים שדייק הכי הרבה בכל מערכות הבחירות) והוא מדבר על פער של 1% כלל ארצי לטובת טראמפ נכון לאתמול. אני מייחס לו משקל גבוה בניתוח שלי ולכן אני חושב שעדיין הקרב צמוד.

עו"ד דוד דרור, ממשרד דרור- גרינשטיין