אאא

דפוס ההצבעה של היהודים החרדים בניו יורק היה תמיד שונה מכלל היהודים בארה״ב התומכים באופן מסורתי במפלגה הדמוקרטית. העיתון היוקרתי ה"ניו יורק טיימס" הקדיש בסוף השבוע כתבה נרחבת לדפוס ההצבעה החרדי, כאשר המתמודד הרפובליקני דונלד טראמפ זכה בשכונות החרדיות לרוב משמעותי.

על פי ניתוח הנתונים, עולה שבמרבית השכונות בניו יורק זכתה הילרי קלינטון לרוב ברור - למעט בורו פארק, שכונות מעמד הפועלים ומקום הולדתו של טראמפ.

הניו יורק טיימס מתאר את השכונה החרדית כמלאת חנויות יודאיקה, חנויות פיצה כשרות, גברים במעילים שחורים מסורתיים וכובעים ונשים עם חצאיות ארוכות. "בורו פארק, ביתם של אלפי חרדים ויהודים חסידיים השייכים למגוון חצרות כולל באבוב, בעלז, סאטמר, גור ויז'ניץ".

"ברובע ה-48 של ברוקלין, אשר משתרע על פני רוב שכונת בורו פארק, טראמפ קיבל 69 אחוז מהקולות, בעוד קלינטון זכתה ל-27 אחוזים".

בשיחות שערך העיתון עם תושבים, התבטאו חלקם כי אינם סומכים על קלינטון שכן היא "מושחתת ושקרנית", אחרים הסבירו זאת בעמדות המדיניות של טראמפ לטובת ישראל. רבים אמרו כי חשבו שטראמפ יהיה תומך חזק של ישראל. אבל כמה ציטטו אותו בנושאים אחרים, כמו הגירה וביטחון.

"הוא גם מושחת, אבל לא אכפת לי" הסביר שעיה שטרן, בן 32, סטודנט חרדי שהעדיף את טראמפ.

מניתוח תוצאות הבחירות בעבר עולה כי תמיד בורו פארק הצביעה בעקביות עבור המועמד הרפובליקני, אפילו יותר מאשר השנה. כך לדוגמא, מיט רומני קיבל 75 אחוז מהקולות ברובע ה-48 בשנת 2012, בהשוואה ל-23 אחוז עבור המועמד הדמוקרטי דאז אובמה. בשנת 2008, הסנטור ג'ון מקיין קיבל 70 אחוז, לעומת 27 אחוז עבור אובמה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"חוץ מחצר סאטמר ועוד כמה חסידויות כולם פה תמכו בטראמפ" אומר עורך דין חסידי. גם בקראון הייטס, האזור של חב"ד, זכה טראמפ ברוב מוחץ. העובדה שבתו איווניקה הגיעה עם בעלה להתפלל בקברו של הרבי סייעה לכך רבות. הוידאו הפך לויראלי ברשתות החברתיות והשפיע על התמיכה.

נציג בית המחוקקים במחוז הוא דוב הייקינד, דמוקרט שמרני. הייקינד מסביר כי בוחרים אורתודוקסיים העדיפו את טראמפ בגלל עמדותיו כלפי ישראל וההתחייבות להעביר את השגרירות האמריקנית לירושלים. הייקינד אמר שהוא לא הצביע לאף מועמד, ובמקום זאת כתב את שמו של יו"ר בית הנבחרים פול ראיין על על פתק ההצבעה שלו.

למרות שהיהדות החרדית מקפידה על שמירת ההלכה והתנהגות מוסרית קפדנית, לא הפריעה למצביעים החרדים עובדת היותו של טראמפ מעורב בשערוריות על רקע אישי לצד התנהגות גסה ומטרידה.

"לא בחרנו אותו בתור סמל או מודל, בחרנו בו כי הוא יחזיר את עוצמתה של אמריקה" הסביר אחד החסידים בשדרה ה-13. "אנחנו לא מצפים מגוי שינהג על פי ההלכה אבל אנחנו כן מצפים שיעמוד לצידה של מדינת ישראל וזה מה שחשוב" הסביר מוישי, חסיד נוסף.