אאא

סוער בישיבת הממשלה: לאחר וויכוח בין נתניהו לבנט בנוגע לחוק ההסדרה התפתחו בין השנים חילופי דברים זועמים. נתניהו אמר כי הוא מעוניין לדחות את ההצבעה על "חוק ההסדרה" עד להכרעת בג"ץ בעניין ולהימנע מההצבעה בוועדת השרים לענייני חקיקה שאמורה להתקיים הערב.

החוק החדש אמור למנוע את פינוי היישוב עמונה והוא נחשב למוצא האחרון לפני פינוי היישוב. "בישיבת ראשי מפלגות הקואליציה היום נבחן בשיקול דעת ובאחריות את האפשרויות העומדות לפנינו", אמר נתניהו והוסיף שבקשת הדחייה הוגשה על דעת כל ראשי הקואליציה, ושהיועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט סבור שהעלאת חוק ההסדרה להצבעה לפני ההכרעה על עמונה בבג"ץ תפגע קשות בסיכוי לדחות את הפינוי.

מנגד, יו"ר הבית היהודי, שר החינוך נפתלי בנט, הביע את תמיכתו בחוק ואמר לפני ישיבת הממשלה שחוק ההסדרה והנורמליזציה נועד לתקן מצב שבו "אזרחים שמשלמים מסים ומשרתים במילואים מקבלים יחס של אזרחים סוג ב' במדינת ישראל. אני משוכנע שכמו כל שרי הליכוד גם ראש הממשלה ייתן רוח גבית לעשות סוף סוף תיקון לעוול הזה".

במהלך ישיבת הממשלה שהתקיימה לאחר מכן התפתח עימות בין נתניהו לבנט, שהחל בהערה של שרת התרבות מירי רגב, שאמרה: "יצא בתקשורת כאילו הליכוד נגד חוק ההסדרה ובנט בעד".

בנט ענה: "למה, ראש הממשלה בעד?".

רגב: "כן. הוא בעד".

נתניהו: "מירי, אני לא זקוק להגנה שלך מול התקשורת".

בנקודה זאת אמר נתניהו לבנט: "כל כך ילדותי וחסר אחריות", ואז אמר: "לא נבזבז כאן זמן על בלוגרים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בנט ענה לו: "נו באמת, מי כאן הבלוגר? אתה?".

כזכור, בג"ץ קבע כבר לפני כשנתיים כי פינוי מאחז עמונה – שנבנה על קרקע פלסטינית פרטית – יתבצע עד סוף 2016. אולם כעת מבקשים ח"כים מהימין לחוקק את החוק שיאגף את בית המשפט ויאפשר את הישארות הבתים על הקרקע.

בינתיים, היועמ"ש מנדלבליט הודיע לנתניהו שהוא יתקשה להגן על החוק בבג"ץ, גם בגרסה המרוככת שלו, משום שהוא "נגוע באי-חוקתיות". פירושו של דבר הוא שמנדלבליט מאותת לממשלה ולכנסת שהן לא יכולות לחוקק אותו וכי הוא לא יוכל להגן על עתירה לבג"ץ נגד חוקתיותו.

בבית היהודי, מנגד, טוענים שפינוי עמונה עלול להיות רק שלב ראשון, ולאחר מכן עשויים להגיע באותו אופן פינויים נוספים של יישובים אחרים, ולכן יש לפתור את המחלוקת בתוכנית רחבה יותר ובאמצעות חקיקה.

על פי ההצעה המרוככת, שהגישו חברי הכנסת שולי מועלם רפאלי ובצלאל סמוטריץ' מהבית היהודי עם חברי הכנסת יואב קיש ודוד ביטן מהליכוד, תחול ההסדרה רק על יישובים שהמדינה הייתה מעורבת בהקמתם, ולא במאחזים שהוקמו ללא שיתוף פעולה מצד המדינה. לדעת המציעים, הסעיף יפגין את תום הלב של המתיישבים, שלא נחשפו לרישומי הטאבו ביהודה ושומרון ועל כן לא ידעו שמדובר בקרקע פרטית.