אאא

לאחר הפרסום ב'כיכר השבת' - ליצמן נגד חוק המואזין: יומיים לאחר שפורסם ב"כיכר השבת" כי תושבת העיר ערד בה מתגוררות מאות משפחות מחסידות גור הודיעה כי תתלונן נגד מערכת הכריזה המכריזה בעיר על כניסת השבת, זאת בעקבות אישור חוק המואזין בוועדת השרים לענייני חקיקה - השר יעקב ליצמן מתגייס לסכל את החוק ודורש דיון מחודש באמצעות ערר על החלטת הוועדה.

במכתב ששלח הערב (שלישי) השר יעקב ליצמן למזכיר הממשלה כתב "במשנה בסוף סוכה חז"ל מתארים את שלוש התקיעות שנתקעו זמן מה קודם לכניסת שבת על מנת להבדיל את העם ממלאכה, ושלוש תקיעות בשעת כניסת השבת עצמה שנועדו להכריז כי מכאן ואילך אסורה כל מלאכה עד לצאת השבת או החג".

"במשך אלפי שנים במסורת ישראל שימשו כלים שונים לפעולה זו, בין השאר השופר והחצוצרה. עם התפתחות הטכנולוגיה משמשות מערכות כריזה להודעה על כניסת השבת בעוצמת הקול המותרת ובכפוף לדין".

"חרף קבלת הצעת החוק בוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת החוק במתכונתה ובמסגרת הדיונים שיעלו בעקבותיה בוועדות הכנסת עלולה לפגוע בסטטוס קוו הקיים ועל כן בהתאם לתקנון עבודת הממשלה מוגש ערר זה לממשלה לצורך קיום דיון נוסף טרם העלאת החוק להצבעה במליאת הכנסת".

לאחר הודעת ליצמן, הביעו הערב בש"ס תמיכה בערר על החוק. בכיר במפלגה אמר הערב כי "אין צורך בחוק המואזין. על פי חוק המפגעים והתקנות אפשר להפסיק את זה. זו גם עמדת שרת המשפטים והשר אלקין שמופקד על חוק המפגעים וזו גם עמדת השר לבטחון פנים".

"הבעיה זו האכיפה", הסביר הבכיר, "גם אם החוק המיותר הזה יעבור ולא תהיה אכיפה - זה לא ישנה שום דבר, חוץ מפגיעה בכבודם של אזרחים רבים. בפרט שלשון החוק החדש עלולה לפגוע גם בכריזה לקראת כניסת שבת. לכן השר דרעי תומך בערר שהגיש השר ליצמן".