אאא

אבי אבות המוזיקה החסידית: המלחין ובעל המנגן הרב בן ציון שנקר ז"ל, נפטר לפני שעה קלה (ראשון) בביתו שבפלטבוש שבארצות הברית בגיל 92. ר' בן ציון, שימש כבעל המנגן של חסידות מודז'יץ וראשון בעלי המנגנים במוזיקה החסידית האותנטית מלפני 70 שנה. הוא כונה כ"מחיה המוזיקה החסידית" ותרומתו לתחום המוזיקה החסידית נחשבת לאדירה. 

התמונות האחרונות של ר' בן ציון שנקר, ביום חמישי האחרון: 


ר' בן ציון שנקר הכיר את רבו המובהק, האדמו"ר ממודזיץ בעל "האמרי שאול" בהיותו בן 15, כשהמודזיצ'ער רב'ה ברח מוילנא בשואה הנוראה לארה"ב. מאז, דבק בו ובאמרי אש ובנחלת דן, כמו גם באדמו"ר הנוכחי.

ר' בן ציון ידוע בן השאר כמלחין הניגונים 'אשת חיל' ו'מזמור לדוד', שמושרים בכל בית יהודי בשבת. זאת לצד ניגונים רבים ונוספים שלו שהשתרשו בכל אחד ואחד מאיתנו - בכל המגזרים.

קורות חייו של ר' בן ציון שנקר ז"ל

שנקר נולד בשכונת איסט סייד במנהטן ולמד בישיבת תורה ודעת בברוקלין. בשנות הארבעים הכיר את האדמו"ר שאול ידידיה אלעזר טאוב ממודז'יץ, זמן קצר אחרי שעזב את אירופה עם תום מלחמת העולם השנייה לארצות הברית, מאותה תקופה החל שנקר להתקרב לחסידות ואך היה נמנה על קהל חסידיה.

שנקר למד בישיבת 'תורה ודעת' שם הכיר את הזמר והיוצר שלמה קרליבך שהיה צעיר ממנו בשנתיים, שנקר הכיר לקרליבך את המוסיקה המודז'יצית וקרליבך אמר לימים כי אין לו אף ניגון אחד שלא הושפע ממודז'יץ.

ר' בן ציון שנקר (רפרודוקציה)
ר' בן ציון שנקר (רפרודוקציה)
הגדלה

שנקר למד בקונסרבטוריון למוזיקה בניו יורק, ידוע כראשון שהקליט מוזיקה חסידית אותנטית בצורה מקצועית. עד היום הלחין כאמור כ-600 לחנים והוציא למעלה מעשרה דיסקים המופצים בעולם כולו.

לפני 12 שנה העביר שנקר את אוסף ניגוני מודז'יץ הכולל מאות תווים והקלטות לטובת "המכון לתיעוד ושימור ניגוני מודז'יץ" בראשות עורך-דין דוד זעירא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ב-2007 ביקר בישראל והשתתף בערב הצדעה מיוחד שנערך לכבודו בהשתתפות האדמו"ר ממודז'יץ, חזנים ואורחים. בערב נוגנו רבות מיצירותיו במשך שעות ארוכות.

בתקופה האחרונה לחייו של ה"אמרי חיים" מויז'ניץ זי"ע, השמיעו לפניו לעתים קלטות מבעלי מנגנים חסידיים שונים. השירה והנגינה, שרבנו עבד בה את השי"ת כל ימי חייו, החייתה אותו עד אחרית ימיו. לעתים, האזין מרן לשיריו של הרב שנקר ז"ל, כך מעידים מקורביו.

"אה, הנה החזן שקולו אף פעם לא נצרד". אמר בעבר הרבי על הרב שנקר. "ר' בנציון, אני שומע אותך במשך שעות ואתה כלל לא צרוד".

ר' בן ציון העיד על כך בעצמו בעבר וסיפר: "הרבי התעניין אודות ניגוני מודז'יץ, ולבסוף שאלני אם יש לי איזו בקשה מיוחדת. ואכן ניצלתי את ההזדמנות וביקשתי שיברך בזיווג את אחת מבנות משפחתי שהייתה זקוקה לברכה מיוחדת. הרבי בירך, ואכן תוך חודש ימים נתקיימה הברכה במלואה, ובשעת האירוסין היתה גדולה עד מאוד השמחה במשפחה, מפני שעד אז היו המון עיכובים, וב"ה הברכה התקיימה".