אאא

בג"ץ הוציא היום (שני) צו ביניים המעכב את מינויו של אייל קרים לתפקיד הרב הצבאי הראשי, בעקבות התבטאויות שלו בעבר בנושאים שונים שעוררו סערה. כהמשך לזה, עדכן לאחר מכן דובר צה"ל, כי "בהתאם להחלטת בית המשפט והמשך הדיון בעתירה, נדחה בשלב זה טקס חילופי הרב הצבאי הראשי".

השופטים ביקשו מהרב עצמו להגיב ולמסור תצהיר לגבי עמדתו אז והיום. ראש ההרכב, נשיאת בית המשפט העליון, השופטת מרים נאור, אמרה בדיון: "אנחנו רוצים לשמוע מה יש לו לומר. מה הייתה עמדתו אז, מה עמדתו היום, האם הוא חזר בו".

"הדברים שנאמרו הם מזעזעים בלשון המעטה", אמר בדיון השופט סלים ג'ובראן. השופט ניל הנדל אמר כי קרים צריך להחליט איפה הוא עומד: "אנו רוצים לשמוע מה הוא אומר באמת ולדעת מה עמדתו. זה כל מה שאנחנו מבקשים בשלב הזה".

הרב קרים הוא איש הציונות הדתית, בוגר ישיבת בני עקיבא נחלים, ובוגר ישיבת "עטרת כהנים" של הרב שלמה אבינר. הוא פרסם הלכות רבות המסייעות לחייל הדתי להתארגן ליציאה לפעילות מבצעית בשבת, ופרסם אף ארבעה ספרים בנושא.

בשנת 2011 עלה לכותרות לאחר שקבע בחוות דעת הלכתית, כי בטקסים צבאיים ראוי שיופיעו זמרים ולא זמרות, אך חייל דתי אינו צריך לעזוב טקס שבו יש שירת נשים אם הוא נמנע ממבט בזמרת ומהקשבה לקולה.

ברבנות הצבאית הופתעו מהחלטת בג"ץ היום. "הרב קרים השלים את הליכי החפיפה עם הרב פרץ, ומשוכנע כי כמו שהרמטכ"ל השתכנע מעמדותיו הממלכתיות שתואמות את רוח צה"ל, כך ישתכנעו גם שופטי בג"ץ שיאשרו את המינוי עוד לפני יום רביעי", אמרו שם. עוד טענו גורמים ברבנות: "האמירות שיוחסו לרב קרים בעבר עוותו והוצאו מהקשרן, והדברים לובנו בטרם עת מול הרמטכ"ל. החלטת הביניים של בג"ץ תמוהה".