אאא

בתחילת השנה נתפס קטין בן 17 וחצי נוהג על רכב משא בחורשת כפר החורש, ללא רישיון נהיגה, וכיוצא מכך, ללא פוליסת ביטוח.

לאחר זמן קצר הגישה נגדו המדינה כתב אישום בבית המשפט לנוער בנצרת, בו דרשה להרשיע אותו במעשיו, ולשלול ממנו את רישיון הנהיגה שקיבל כמה חודשים לאחר שנתפס.

המדינה הדגישה את חומרת מעשיו של הנער, וביקשה להרשיע אותו לשם הרתעתו והרתעת הרבים מביצוע מעשים דומים.

לייעוץ בתחום:

עורך דין תעבורה

הנאשם הביע חרטה על מעשיו, וביקש להסתפק בהחתמתו על התחייבות שלא לבצע עבירה דומה. לדבריו, הוא עבר הליך טיפולי בשירות המבחן ומעוניין להמשיך בחייו ללא "כתם הרשעה", מה גם שמטרת חוק הנוער היא לשקם קטינים, ולא להרשיעם.

לקח אחריות

"נהיגה ללא רישיון נהיגה הינה עבירה חמורה, במהלך ביצועה מסכן הקטין הנוהג את עצמו ואת משתמשי הדרך באותה עת. הנער שבפניי נהג ברכב משא, ולמרות שנהג בחורשה ולא בכביש ראשי, נראה כי אין דרך להפריז בחומרת המעשה ובסיכון שנבע ממנו, לעצמו ולסובבים אותו", כתבה השופטת טל ויסמן בן-שחר.

עם זאת, השופטת הבהירה שבמקרה זה, בו הנאשם היה קטין בזמן ביצוע העבירה, אין להתעלם מהוראות חוק הנוער, המחייבות את שקילת נסיבותיהם האישיות לפני הרשעתם.

השופטת הוסיפה שהנאשם, כיום בן 18, שיתף פעולה באורח מלא עם שירות המבחן ועבר הליך טיפולי משמעותי בו הפנים את חומרת מעשיו.

כמו כן, השופטת ציינה כי זו הייתה עבירתו הראשונה של הנאשם.

לדברי השופטת, קבלת עמדתה של המדינה תרוקן מתוכן את עבודתו של בית המשפט לנוער, ותוביל למצב בו קטינים יבחרו להימנע מהליך טיפולי ארוך ומייגע, שנועד לסייע להם עצמם, על מנת שיוכלו לקבל בעתיד תעודת יושר, ולחברה בכללותה, שתזכה לנהג עתידי זהיר יותר, המודע לסכנות הטמונות בנהיגה.

לנוכח הודאתו המלאה, לקיחת האחריות והעובדה כי מדובר בתיקו הראשון והיחיד, השופטת החליטה שלא להרשיע את הנאשם ולנקוט כלפיו בדרכי טיפול.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

משכך, השופטת הורתה לנאשם לחתום על התחייבות כספית בסך 1,000 שקל מביצוע עבירות תעבורה ולתרום 1,000 שקל לעמותת "אור ירוק".

כמו כן, השופטת הטילה עליו שלילת רישיון לתקופה של שנתיים.

  • שמות ב"כ הצדדים לא צוינו בפסק הדין

עורכי דין תעבורה • לפסק הדין לחץ כאן

הכותב: עורך דין רון מייסטר ממשרד בר אור מייסטר עוסק במשפט פלילי

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותב לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.