אאא

פרסום ראשון: יו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי החל לקדם חקיקה שתסדיר את החלוקה בכותל, כך נודע היום (שני) ל"כיכר השבת". במסגרת החוק החדש, מבקש דרעי לאסור על תפילת נשות הכותל ברחבה המערבית. 

הצעת החקיקה החדשה של דרעי מגיעה על רקע תחילתו של הדיון בבג"צ על מתווה הכותל שלא ייושם עד כה בשטח לאחר שהמפלגות החרדיות - שבתחילה הסכימו בשתיקה למתווה - חזרו בהן והביעו התנגדות למתווה.

ל"כיכר השבת" נודע כי יו"ר ש"ס דרעי מבקש לקדם חוק בכנסת ישראל שיסדיר את החלוקה בכותל המערבי. בין היתר, החוק שמציע דרעי, יאסור את תפילת 'נשות הכותל' ויסדיר את הכותל הדרומי או בשמו החדש 'הכותל הרפורמי'.

נשות הכותל, ארכיון (צילום: חדשות לפני כולם)

עוד נודע ל"כיכר השבת" כי דרעי העלה בסוף השבוע את הרעיון, ומבקש בימים אלו לקדם את החוק ולנסות להשיג רוב קואליציוני לחוק המדובר.

בלשון דברי ההסבר לוק שהגיע לידי 'כיכר השבת' נכתב כי "נושא השמירה על המקומות הקדושים הוסדר בתקנות המשירה על מקומות קדושים ליהודים, התשמ"א-1981. אולם עד היום, כ 50 שנה מאז שוחרר הכותל המערבי, טרם הוסדרו מעמדו ושמירת קדושתו בחוק מיוחד החל על הכותל. דבר זה גורם מפעם לפעם לפגיעה בערבים המקודשים של עם ישראל. מוצע בזה לקבל חוק שיסדיר הן שמירת סדרי התפילה ברחבת התפילה של הכותל המערבי וכן את שמירת מעמדה וקדושתה של רחבת הכותל כולה".

"הצעת חוק שמירת הקדושה של הכותל המערבי ורחבתו - התשע"ז-2016", תגדיר לראשונה את שטח הכותל המערבי עצמו כולל רחבת התפילה, הרב הממונה על הכותל, מנהג המקום והמעשים האסורים בתחומו, כפי שמופיע בהגדרת החוק החדש: 

"'הכותל המערבי' - הנו הכותל המערבי ורחבתו, לרבות כל מבנה וכל מעבר עילי או תת-קרקעי שהכניסה אליהם היא מתוך הרחבה. "הרב הממונה" – הנו מי שהשר לשירותי דת מינהו, על פי הסכמת הרבנים הראשיים לישראל, להיות הממונה הראשי על הכותל. 'מנהג המקום' – יהא על פי דין תורה כמשמעותו לפי חוק שיפוט בתי הדין הרבניים (נישואין וגירושין) התשי"ג – 1953 שהרבנות הראשית לישראל נוהגת לפיו, ולפי קביעת הרב הממונה. 'רחבת התפילה של הכותל המערבי' – היא שטח הרחבה המסומן במפה שבתוספת כרחבת הכותל המערבי וכולל את רחבת התפילה של הכותל המערבי".

החוק מציין בפרוטרוט את המעשים האסורים בתחומו של הכותל המערבי, כנגזרת ממעמדו ההלכתי. בש"ס אומרים כי "מפליא לגלות שאיסורים טריוויאליים כמו אי חילול השבת או הצבת מחיצה בין גברים לנשים במקום הקדוש ביותר לעם היהודי לא הוסדרו עד כה בחוק". 

עוד נכתב בחוק כי "עריכת טקס, לרבות טקס דתי, שלא על פי מנהג המקום, הפוגע ברגשות ציבור המתפללים כלפי המקום". כמו כן מוצע לאסור "בכל שטח רחבת הכותל המערבי - מעשה העלול להפריע את המתפללים בתפילתם; תפילה מעורבת של גברים ונשים", וכן לאסור "בעזרת הנשים - טקס הכולל הוצאת ספר תורה וקריאה בו, תקיעת שופרות, לבישת טליתות או תפילין". 

הצעת החוק קובעת גם עונש למי שיעבור על החוק ויבזה את הכותל המערבי "העובר על הוראה מהוראות סעיפים 2 או 3, דינו - מאסר ששה חדשים או קנס 10,000 שקלים". לגבי תקנות החוק מוצע, כי "השר לשירותי דת הוא הממונה על ביצוע חוק זה והוא רשאי להתקין תקנות בכל ענין הנוגע לביצועו", נכתב בהצעת החוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

האם יש לחוק סיכוי שהחוק יעבור?

לדרעי יהיה קושי להשיג רוב לחקיקה שכזאת, שכן הוא יבקש להביא את עמדת הרבנים וגדולי ישראל בנושא, כך שהחוק לא יהיה טוב יותר מהמתווה המפורסם ולא יכיר ברפורמים - מה שבאופן טבעי יגרור התנגדות גם מצד חברי קואליציה, במיוחד חברי הכנסת של 'כולנו'  וח"כ רחל עזריה בראשם.

גורם בסביבת דרעי אישר את הפרטים והוסיף: "אם זה יגרור התנגדות יתכן שזה לא יצא אל הפועל". יצוין, כי בעבר פנה רב הכותל הגאון רבי שמואל רבינוביץ' לראשי המפלגות החרדיות ובקש מהם לקדם חקיקה שתסדיר את המצב בכותל.

גורמים פוליטיים ששוחחו בימים האחרונים עם השר דרעי בנושא סיפרו: "הוא מתוסכל מהמצב. הוא זועם על כך שבית המשפט מתערב בנושא. הוא אמר לנו 'עשינו חוק הסדרה נגד בג"צ עכשיו נעשה חוק כותל נגד בג"צ, התפקיד שלנו בכנסת לחוקק'".

בנוסף, גורם העוסק במתווה הכותל אמר ל"כיכר השבת": "הבעיה האמתית היא לא נשות הכותל אלא הרפורמים, מי ייתן לך בכנסת לחוקק חוק נגד הרפורמים? אפילו בחלום זה לא יקרה. עכשיו יש את הממשלה הכי טובה לחרדים, ועדיין אין סיכוי. אז כל חקיקה תצטרך הסכמה של שאר המפלגות, ואז אפשר מהר מאוד להגיע למצב שאנחנו - החרדים - נותנים הכרה לרפורמים, וזה מסוכן".