אאא

בממשלה חוששים מעימות חזיתי עם מתיישבי עמונה ועם הציונות הדתית והיועץ המשפטי לממשלה מגבש פתרון שנראה אולי כפתרון האחרון.

על פי הפתרון המתגבש ייעשה שימוש במושג 'נכסי נפקדים' שמשמעותם קרקעות שאין עליהן דורש והמדינה החליטה לחלט אותן ובמסגרת הפתרון שמציע היועמ"ש המדינה תפעל להעביר את המבנים של היישוב עמונה המיועדים לפינוי לחלקות המוגדרות כנכסי נפקדים ונמצאות בסביבת היישוב עמונה ולכאורה מדור במוצא אחרון לפני פינוי בכוח של המבנים ביישוב עמונה, אך עם זאת היועץ המשפטי לממשלה התנה את יישום הרעיון בהקפאת חוק ההסדרה בכנסת.

ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) הגיב לרעיון שהעלה מנדלבליט ואמר כי "חוות הדעת שפרסם הערב היועמ"ש סותמת את הגולל על פתרון 'נכסי הנפקדים', בחוות הדעת התייחס היועמ"ש לפתרון זמני ומוגבל מאוד שאין בצדו כלום, ולמעשה קבע שלא ניתן לעשות שימוש ב'נכסי נפקדים' לצורך הקמת ישוב לאורך זמן. בכך קבר היועץ את מתווה 'נכסי הנפקדים' שהוצע לו, ואילץ אותנו להשלים את חקיקת חוק ההסדרה כדי למנוע את פינוי עמונה"

סמוטריץ' הבהיר חד משמעית כי "תושבי עמונה לא יסכימו, בצדק, לפתרון זמני שבסופו יגורשו מביתם".

ובתוך כך, פי שפורסם מוקדם יותר ב'כיכר השבת', 120 רבנים מהציונות הדתית הפיצו קריאה לציבור הרחב להגיע לעמונה על מנת להתנגד לפינוי, הרבנים שחתמו על המכתב הם מכל הקשת הפוליטית בציונות הדתית.

במשטרת ישראל נערכים לפינוי אפשרי בכוח של היישוב והיום החלו האימונים של הכוח שאמור לפנות את התושבים, המשטרה לוקחת בחשבון את כל התרחישים האפשריים בפינוי שאפשר ויהיה אלים.