אאא

יו״ר ש"ס, השר אריה דרעי פנה הבוקר ליזמי "פנינת הרכס" ברמת שלמה בירושלים ודרש לפטר מיידית את סוכן המכירות שהבטיח כי בפרוייקט יש מיעוט ספרדי, יזמי הנדל"ן נענו בחיוב לבקשה והודיעו כי יחליפו משרד תיווך.

השר דרעי אמר כי "אני מצפה מבעלי הפרויקט לפטר מיידית את הסוכן שדיבר באופן גזעני וממש הבטיח בניינים כמעט נקיים מספרדים. אם הוא לא יפוטר אפנה לשר האוצר משה כחלון, הממונה על מנהל מקרקעי ישראל ואדרוש לנקוט באמצעים משפטיים חמורים נגד היזמים על האפליה האסורה והחמורה. לא תהיה אפליה ואאבק בה בכל מקום".

ל"כיכר השבת" נודע כי בעקבות פניית יו"ר ש"ס השר דרעי - הודיעו ראשי הפרוייקט בשיחה טלפונית עם השר כי הם החליטו להתנתק מהמשרד שהשתמש בביטויים גזעניים באופן מיידי.

"הפרוייקט פתוח לכולם", הודיעו היזמים לשר דרעי והצהירו כי הם יעבדו עם משרד תיווך אחר ולא מי שמתבטא בצורה כזו.

על פי הדיווח ב'ידיעות אחרונות', כשלקוח פוטנציאלי התקשר לאחרונה לנציג מכירות כדי לברר את אופי האוכלוסייה בפרויקט, נאמר לו: "באופן טבעי זה חבר'ה יותר מבוגרים כי אלה דירות יותר יקרות ויש פחות אברכים. משפחות טובות". כשחזר הלקוח על השאלה ענה לו הנציג: "אם אתה שואל ישיר, מיעוט ספרדי".

מדובר בפרויקט של ארבעה בניינים הכוללים 82 יחידות דיור שנבנה על אדמות של מנהל מקרקעי ישראל. במודעה שפרסמו יזמי הפרויקט, לצד הבטחות לאכלוס בתוך שנתיים, הם מדגישים כי "ההצטרפות מותנית באישור ועדת קבלה", דבר בעייתי מבחינה חוקית.

מכמה שיחות שערכו אנשי 'ידיעות אחרונות' עם נציג המכירות בפרויקט לא ניתן היה להסיק מי יושב בוועדת הקבלה. בחלקן נאמר שהיא כוללת רבנים מתושבי השכונה, ובשיחות אחרות הוסבר שמדובר רק באמצעי סינון של אנשי המכירות. "שלא יבואו אנשים כמו במכרזים של מחיר למשתכן, שיבינו שזה אזור חרדי לגמרי", הסביר מנחם זייבלנד, המשווק את הפרויקט. נציג מכירות אחר אמר לעומת זאת כי ועדת הקבלה בודקת שהמשפחה הרוכשת היא "משפחה חרדית, איכותית וטובה".

אף שבחמש שיחות עם זייבלנד ועם נציגי המכירות הם התייחסו לוועדת הקבלה, בתגובה הרשמית לכתבה מסר זייבלנד: "כל אחד מוזמן לקנות בפרויקט דירה. הפרסום על ועדת הקבלה היה טעות של פרסומאי. הדלתות פתוחות לכל קונה".

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "אנו רואים בחומרה את הפרסום. לכאורה מדובר באפליה האסורה על פי תנאי הסכם החכירה שנחתם עם הרשות. הפרסום ייבדק, ובמידת הצורך יינקטו צעדים משפטיים נגד היזם, כמתחייב מהחוק והדין".