אאא

זה נשמע כמעט דמיוני שניתן יהיה לזייף שגרירות אמריקאית שלמה אך מתברר כי שלטונות גאנה חשפו בבירה אקרה "שגרירות אמריקנית" מזויפת, שהופעלה על ידי רשת עבריינים ובמשך לא פחות מעשר שנים הנפיקה אשרות כניסה לארה"ב שאותן השיגה שלא כחוק. כך חשפה אתמול (ראשון) מחלקת המדינה האמריקנית.

לפי מחלקת המדינה, עד סגירתה בקיץ האחרון פעלה "השגרירות המתחזה" מבניין ורוד בן שתי קומות שבכניסה אליו התנוסס דגל ארה"ב. בתוך "השגרירות" הייתה תלויה תמונה של ברק אובמה. "המקום הזה לא הופעל על-ידי הממשל האמריקני אלא על-ידי אנשי פשע מאורגן גנאים וטורקים", נמסר.

במסגרת התרמית שמתברר שהייתה מוצלחת למדיי, אזרחים טורקים, שדיברו אנגלית והולנדית, התחזו לאנשי קונסוליה. בחקירות התגלתה גם "שגרירות הולנדית" מזויפת. הפושעים שהשתייכו לרשת הנפיקו אשרות כניסה לארה"ב ומסמכים מזהים שהיו חוקיים – אך הושגו בדרכים לא חוקיות. בין השאר הם הנפיקו תעודות לידה, שעבור כל אחת מהן גבו כ-6,000 דולר.

על פי סוכנויות הידיעות, בפשיטות של כוחות הביטחון בגאנה נעצרו כמה בני אדם, ונתפסו מסמכי זיהוי רשמיים של הודו, דרום אפריקה ומדינות נוספות באירופה – בהם מסמכים אמתיים ומסמכים מזויפים. נתפסו גם 150 דרכונים של עשר מדינות שונות והוחרמו מחשב נייד וסמרטפונים.

מחלקת המדינה לא מסרה כיצד השיגו אנשי הרשת את אשרות הכניסה הבלתי חוקיות וכמה בני אדם נכנסו לפי הערכות שלא כחוק לארה"ב ולמדינות נוספות בעזרת שימוש באשרות הכניסה שהנפיקה רשת הפושעים.

אשרות כניסה למדינות המערב הן מצרך מבוקש מאוד באפריקה, ושגרירויות זרות ביבשת אומרות ששוק הוויזות הוא יעד מרכזי של אנשי הפשע המאורגן שם, מה שמסביר את זעמו של הנשיא הנבחר דונלד טראמפ כנגד המהגרים הלא חוקיים.

על פי הדיווח, שגרירות ארה"ב האמתית בגאנה שוכנת במתחם בולט ומבוצר באחת השכונות העשירות ביותר בבירה. מדי יום משתרכים מחוצה לה תורים ארוכים של אנשים הבאים להתראיין בניסיון לקבל ויזה או כדי לקבל שירותים קונסולריים אחרים.

השגרירות המזויפת פעלה שלושה בקרים בשבוע, ובעזרת פרסומות הצליחו אנשיה למשוך אנשים מכל רחבי מערב אפריקה. הם שכרו חדרים במלונות סמוכים לקראת פגישותיהם ב"שגרירות". הרשויות בארה"ב קיבלו על השגרירות המזויפת מידע מגורם לא ידוע, ופעלו יחד עם שלטונות גאנה לסגירתה ולמעצר החשודים.