אאא

היום (שני) הגיש איתן נאה את כתב האמנתו כשגריר ישראל בטורקיה, לנשיא המדינה רג'פ טאיפ ארדואן. נאה הוא השגריר הישראלי הראשון בטורקיה, מאז 'משבר המרמרה' בשנת 2010. התקשורת הטורקית דיווחה בהבלטה על הטקס הבלתי שגרתי.

ארמון הנשיאות המפואר קולייה, הידוע בכינוי 'ארמון 1,001 החדרים', הוא שאירח את הטקס הלא שגרתי. השגריר החדש סקר, כנהוג, משמר כבוד של חיילים טורקים ושיאו של הטקס, לפחות בעיניים ישראליות, היה נגינת המנון 'התקווה'.

השגריר הישראלי התקבל על ידי ארדואן בחיוך, כשהוא מתרשם מכך שנאה פנה אליו בטורקית קולחת. ארדואן לחץ את ידיהם של אנשי הצוות הישראלים ושל בני משפחת השגריר, כולל ילדיו.

כזכור, לאחר 'משבר המרמרה', המשט הטורקי שנועד לפרוץ את הסגר על עזה, סולק מטורקיה גבי לוי, השגריר הקודם. מאז, טורקיה לא פסקה לדרוש מישראל להתנצל על האירועים, בהם נורו למוות עשרה טורקים שתקפו את חיילי השייטת הישראלים. טורקיה דרשה מישראל גם לשלם פיצוי למשפחות הנפגעים במשט.

הסכם הפיוס ההיסטורי בין המדינות, שנחתם לפני כמה חודשים, כלל סעיפים בנוגע לפיצויים, לקשרי טורקיה-חמאס ולמניעת תביעות של טורקים נגד קציני צה"ל - שזהו ההישג המשמעותי ביותר בהסכם זה, מבחינת נתניהו.