אאא

האדמה רעדה: 54 בני אדם נהרגו ומאות נפצעו ברעידת אדמה חזקה שהורגשה לפנות בוקר (רביעי) בעיר בנדה אצ'ה, בירת מחוז אצ'ה שבמערב אינדונזיה שבאסיה. כך מסר גורם בכיר במחוז. 

על פי המכון הגיאולוגי האמריקני הרעידה הייתה בעוצמה של 6.4 בסולם ריכטר, היכתה בים בעומק של 17 קילומטרים, במרחק של כ-10 קילומטרים מהחוף הצפוני-מזרחי של המחוז. לא פורסמה אזהרת צונאמי.

הרעידה הורגשה בעוצמה בעיר, שבה מתגוררים כרבע מיליון תושבים, ועשרות בניינים קרסו. "תושבים רבים נכנסו לפאניקה ונמלטו מהבניינים", מסר ראש המועצה הארצית לניהול אסונות במדינה. לפחות חמישה רעשי משנה הורגשו בשעות שלאחר הרעידה. מסוכנויות הידיעות נמסר כי עשרות תושבים לכודים תחת ההריסות.

גורם אינדונזח רשמי מסר כי אישה ושני ילדיה נהרגו מהרעידה בעיר פידיאה ג'איה שבמחוז אצ'ה, וכי מסגדים, חנויות ומבנים רבים קרסו. צוותי הצלה רבים הוזעקו למקום לחיפוש אחר ניצולים. גורם נוסף מסר כי מורה במוסד חינוכי איסלאמי נהרגה בעיר ביראואן הסמוכה. עשרות בני אדם פונו לבתי חולים בעיר וכאמור רבים עוד לכודים מתחת להריסות הרבות.

אינדונזיה המוסלמית הממוקמת בדרום מזרח אסיה ידועה כאזור מועד לרעשי אדמה, ורעידות בעוצמות של יותר מ-6 ו-7 בסולם ריכטר לא נדירות באזור. לפני 12 שנים, בדצמבר 2004, רעידת אדמה בעוצמה 9.2 גרמה לגלי צונאמי ששטפו מדינות רבות לחופי האוקיינוס ההודי, ולמותם של 230 אלף בני אדם - כמעט שליש מהם במחוז אצ'ה שספג גם היום את מירב ההרס.

גם ב-2012 היכתה רעידת אדמה חזקה בעוצמה 8.6 מול חופי בנדה אצ'ה, וכשעתיים לאחר מכן רעידה נוספת בעוצמה 8.2. הרעש הראשון יצר גלי צונאמי שלפי התחזיות לא היו אמורים לגרום נזק משמעותי, אך לא דווח על נפגעים.

מצאתם טעות בכתבה? כתבו לנו