אאא

עשרות ג'יפים ומאות מתנדבים הוקפצו אמש (רביעי) בשעות אחר הצהרים לתרגיל פתע של יחידת הג'יפים של זק"א. לאור לקחים מאסון הכרמל ואירועים אחרים בהם נדרשים מתנדבי יחידת הג'יפים של זק"א להתייצב תוך זמן קצר למשימות מגוונות ומורכבות, הוחלט בארגון לקיים תרגיל פתע לכלל מתנדבי היחידה במטרה לבדוק יכולת מבצעית מוכחת של היחידה לתגובה מהירה במקרים בהם תידרש עזרתם בהיקפים גדולים.

בארגון הבינו כי המתנדבים המוקפצים לעתים קרובות לסייע באיתור נעדרים עלולים להיחשף למראות קשים שמעולם לא הוכנו אליהם - ונדרשת מוכנות מנטלית מוקדמת להתמודדות בזמן אמת.

"הקפצת גלגל", זה השם שנבחר להפעלת תרגיל הפתע של יחידת ג'יפים מתנדבים הגדולה בישראל. בשעה 18:00 הופצה פקודת התרגיל ו-350 מתנדבי היחידה התבקשו להתייצב בחפ"ק היחידה בכניסה ליער קולה, בין ראש העין לבן שמן, המתפרס על 3000 דונם. תוך 50 דקות נרשמו בחפ"ק כ-70 ג'יפאים ובנוסף הגיעו אף מתנדבים מהצפון והדרום ובסך הכל השתתפו בתרגיל כ-120 ג'יפאים וכ-30 אנשי צוות לוגיסטיקה שהקימו במהירות את החפ"ק כאילו מדובר באירוע אמת. 

המתנדבים שהגיעו קיבלו משימה לאתר כ-20 בובות שדימו נעדרים ללא רוח חיים, במצבים שונים. לאחר מכן נדרשו לטפל בהם בהתאם להנחיות שקיבלו מהחפ"ק. התרגיל שהיווה אימון שנתי, נועד לתרגל את המתנדבים וראשי הצוותים בתפעול אירוע אסון משמעותי, טכניקות סריקה ועבודת צוות, חשיפה להדמיית נעדרים ללא רוח חיים ואף ערב גיבוש מחזק שנערך בתום האימון. המתנדבים אף לקחו חלק בהרצאה מקצועית לתפעול תקלות המצויות בנהיגת שטח וכן הדרכה לחילוצים של רכבים שנתקעו בשטח. לראשונה נעשה אף ניסוי אפליקציה המאפשרת לחפ"ק לזהות היכן מצוי כל מתנדב וכן מתעדת את כל השטחים בהם בוצע החיפוש בצורה אוטומטית ובאופן שניתן לדעת היכן להמשיך לחפש ככל שלא אותר הנעדר.

יהודה משי זהב יו"ר זק"א, בירך את המתנדבים על פעילותם ומוכנותם בכל שעה לביצוע משימות מורכבות. "אני עומד נפעם לראות איך בהתראה של רגע מתייצבים עשרות אנשים לתרגיל ואת הודעות הצער וההתנצלות של אלו שלא יכלו להגיע בהתראת פתע ואני מבין את העוצמה שיש ליחידת הגפים של זק"א". עוד הוסיף "אין ספק שהיכולת של הארגון לאחד בין כל שכבות האוכלוסייה למען מטרה אחת מהווה את הדגל החברתי שהניף הארגון ולכן זוכה כבר שנה שמינית להיות בין הארגונים מובילי אהדת הציבור בישראל".