אאא

כוחות הביטחון הירדנים חיסלו הלילה (שני) את כל ארבעת המחבלים שביצעו את פיגוע הירי באזור המצודה בעיר אל כרכ. המחבלים הצליחו להרוג תשעה בני אדם ולפצוע יותר משלושים. יותר ממחצית מהפצועים - מקרב כוחות הביטחון. בין הנרצחים תיירת אחת מקנדה.

האירוע החל אתמול במה שכבר נחשב ליום דמים בירדן. שורת פיגועי טרור שהחלו בעיר אל-כרכ  ונמשכו בגבול ירדן-סוריה בעיר אירביד ולאחר מכן בסמוך לפטרה שם בוצע ירי על אוטובוס תיירים ללא נפגעים.
 
אמש בשעת לילה הודיעו ​​ שירותי הביטחון הירדנים כי כוחות ירדנים מיוחדים ללוחמה בטרור סיימו את הקרבות בטירת אל-כרך בהם היו מעורבים בני ערובה. העיר אל-כרך נמצאת 120 ק"מ דרומית לעמאן ונחשבת כעיר תיירות חשובה במדינה, בעיר קיימת טירה צלבנית הנקראת מצודת כרך שבראשה ישנו בסיס קשר ירדני.  מקור בטחוני בז'נדרמריה הירדני אמר כי: המחבלים נשאו תעודות זהות של מספר מדינות ערביות. יחד עם זאת הוא לא ציין את שם המדינות והאם ישנה לקיחת אחריות על האירוע. 
 
השר מוחמד אל מומאני אמר כי כוחות הביטחון החזירו את השקט לעיר אל-כרך ולאתרי התיירות שבה. הוא הוסיף כי המצב הביטחוני ששורר באזור מחייב נקיטת פעולה אירופאית במיוחד לאור ריבוי קבוצות טרור קרוב לגבולות עם סוריה. 
 
כוחות הביטחון הירדנים בסיוע כוחות קומנדו ומסוקים ניהלו קרב ממושך נגד המחבלים. המשטרה המקומית חסמה את כל הצירים המובילים למצודה הצלבנית ובסיום הקרב כאמור נהרגו כל ארבעת המחבלים.
 
מקורות ביטחוניים אישרו כעת כי מניין ההרוגים עלה לעשרה הרוגים מהם שבעה אנשי ביטחון, שני אזרחים ותייר קנדי.
 

לפי שעה אף ארגון לא נטל על עצמו את האחריות לפיגוע, אך כלי תקשורת מקומיים טוענים כי אחד המחבלים מזוהה עם ארגון המדינה האסלאמית - דאעש. לטענתם, ככל הנראה קבוצת המחבלים תכננה לבצע פיגוע גדול יותר בממלכה ההאשמית.

ארגון המדינה האסלמית פועל בירדן בעיר מען שם הוא התערה בשבט מקומי והממלכה מנסה להכיל את השבט הזה ולבודד אותו ואת רעיונותיו. מדינות אירופה וארצות הברית תומכים רבות בירדן ומספקים לה ידע וציוד צבאי להתמודדות עם האתגר - רק בשבוע שעבר מסרה גרמניה במתנה לירדן עשרות משוריינים שיקלו עליה את ההתמודדות עם המצב הביטחוני הרעוע ושטף הפליטים מסוריה.