אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיבל לידיו את המלצות הוועדה לעניין עבודת הקבינט המדיני-ביטחוני. את הוועדה הקים ראש הממשלה לאור דרישתו של יו"ר 'הבית היהודי' השר נפתלי בנט למנות מזכיר צבאי לקבינט המדיני-ביטחוני.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה לחברי הוועדה ואמר: "אני מודה לחברי הצוות על עבודתם המקצועית. התרשמתי מהעבודה התכליתית והיסודית. אלמד את ההמלצות ואביא אותן לשרי הקבינט".

ההמלצות המרכזיות של הוועדה הן:

  • הקמת גוף ייעודי חדש שיוקם במטה לביטחון לאומי, אשר יהיה אחראי על מתן עדכונים ותדרוכים שוטפים לשרי הקבינט והכנתם לדיונים.
  • הטמעת תהליך העמקת הידע המקצועי של שרי הקבינט והכשרה לשרי קבינט חדשים.
  • הבהרת תפקידיו המרכזיים של הקבינט – בשגרה, בעתות חירום ובמצבי מלחמה.

בהודעת הוועדה נאמר כי ההמלצות התקבלו בתום סדרת מפגשים עם שרי הקבינט בממשלה ה-34, וכן עם חברי קבינט בממשלה הקודמת. לצד הפגישות עם הדרג המדיני, קיימה הוועדה פגישות עם הדרג המקצועי, ביניהם ראשי גופי מערכת הביטחון ובעלי תפקידים רלוונטיים לתחום עבודת הוועדה".

עוד נאמר בהודעת הוועדה כי "הפגישות, עם המכלול הרחב של הגורמים, סייעו לוועדה לגבש המלצותיה. במסגרת המנדט שניתן לוועדה, הוועדה ביקשה להתמקד בהמלצותיה בתחומים בהם סברה שניתן להביא לשיפור באופן קבלת ההחלטות".

יושב ראש הבית היהודי השר , נפתלי בנט, בירך על המלצות הוועדה ואמר כי הוא מצפה שהן ייושמו במלואן. "אין ספק כי בחודשים האחרונים חל שיפור משמעותי בעדכון שרי הקבינט, שמתרחש באופן שבועי ובצורה מספקת ומקצועית, הדבר מאפשר לנו, הפורום האסטרטגי העליון של מדינת ישראל, לקבל החלטות מושכלות ולהגן טוב יותר על מדינת ישראל, חייליה ואזרחיה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

כזכור השר בנט דרש לפני כחצי שנה מראש הממשלה מינוי מזכיר צבאי לכל חבר קבינט לבסוף דרישותיו הצטמצמו לכדי מינוי מזכיר צבאי אחד לכלל חברי הקבינט שתפקידו יהיה לעדכן את השרים בהרחבה בפרטים הנוגעים לדיונים בקבינט המדיני ביטחוני.

בנט איים כי אם לא ימולאו דרישותיו הוא לא יאשר את הרחבת הממשלה וצירוף ישראל בתינו. בתגובה לדרישתו של בנט הודיע ראש הממשלה שיקים ועדה שתמליץ על הדרכים לעדכון והעברת מידע לשרי הקבינט והכנתם לישיבות תוך שמירה על ביטחון המידע.

בראש צוות הוועדה עמד ראש המטה לביטחון לאומי לשעבר, אלוף (במיל') יעקב עמידרור, וחברים בו אלוף (במיל') יוחנן לוקר ויוסף צ'חנובר, שכיהן כיועץ המשפטי למערכת הביטחון וכמנכ"ל משרד החוץ.

בהודעות אז של הבית היהודי תקפו בחריפות את ראש הממשלה ואת התנהלות הקבינט וגורמים במפלגה אמרו "אנו מציעים, שבמקום לעסוק בפוליטיקה קטנה ובתדרוכים כל היום נגד הבית היהודי, שראש הממשלה יפתח פשוט את דו"ח צוק איתן, שם ימצא מסקנות הכתובות בדם, שזועקות למימוש. נטרול הקבינט מסכן חיי אדם באופן ברור ומיידי, ושום ספין לא יכסה על כך. הדרישה, לתיקון כשלי צוק איתן, ותיקון הקבינט, עומדת בעינה".