אאא

המונים לקחו חלק בהתוועדות הגדולה והמרכזית שנערכה באולם 'איירופיסקי' הענק במרכז העיר מוסקבה, לכבוד 'חג הגאולה – י"ט כסלו', בראשות רבה של רוסיה הגאון רבי בערל לאזאר, ובהשתתפות רבנים, ראשי קהילות, אישים ומכובדים, והמוני עמך ישראל מכל גווניה של מוסקבה היהודית, שאורגנה כמידי שנה על ידי הגבאים בבית הכנסת המרכזי "מארינה רושצ'ה".

לפני התחלת ההתוועדות, נערך יריד ספרים ותשמישי קדושה, כאשר רבים מנצלים את ההזדמנות לרכוש חפצי קודש שיעזרו להם בפעילות היהודית במוסקבה.

ההתוועדות נפתחה במראות קודש - שיחת הרבי מליובאוויטש על 'חג הגאולה', שתורגמה סימולטנית לרוסית. לאחר השיחה נאמרו ברוב עם מזמורי התהלים כ' ו-קט"ו. המשא המרכזי נשמע מפי הרב הראשי לרוסיה הגר"ב לאזאר, שבמשך שעה ארוכה נשא דברים על 'אחדות ה' על-פי תורת החסידות', כשהוא משלב מאמרי חז"ל, ראשונים ואחרונים, מאמרים ושיחות, יחד עם עובדות מחיי היום יום בפעילות היהודית הענפה ברוסיה.

אורח הכבוד בשנה זו היה רבה של מגדל העמק ונשיא מוסדות 'מגדל אור' הרה"ג ר' יצחק-דוד גרוסמן. בדבריו הסוחפים העלה הגרי"ד על נס, את עצם קיומו של אירוע מפואר ומכובד כל-כך ובהשתתפות מרשימה של ציבור יהודי צעיר ונלהב.

הרב גרוסמן סיפר על פגישותיו עם הרבי, העידוד הרב ששאב מהם במשך כל השנים, והברכות שזכה להם. לקראת סיום דבריו, העלה זכרונות מביקורו הקודם ברוסיה לפני 25 שנה, יחד עם המעבד המוזיקאלי המפורסם ר' משה מרדכי (מונה) רוזנבלום, עת שרו "עוצו עצה ותופר" במבצר בעיר פטרבורג, בו ישב במאסר בעל הגאולה, האדמו"ר הזקן בעל התניא והשו"ע נ"ע. השניים החלו לשיר שוב את השיר ואליהם הצטרפה 'הפילהרמונה' הגדולה עם הבעל-מנגן החסידי הר"ר משה-צבי ווינטרויב. במשך שעה ארוכה שימחו את הקהל הרב עם שירי בעל הגאולה ושירים חסידים מלהיבים, לכבודה של החסידות והיהדות הרוסית שמחזירה עטרה ליושנה.

לבמה הוזמן החזן האורח ר' הרשל צאצ'קעס מארה"ב, מי שבמשך שנים רבות זכה בכל מעמדי 'כוס של ברכה' אצל הרבי מליובאוויטש וכובד לשורר שירים יהודים ברוסית מימי האופל הקשים. האורח סיפר איך זכה לאותם קירובים מהרבי, ובסיום החל לשיר את הניגון המפורסם ברוסית "אחד מי יודע", כשהקהל הנרגש נסחף יחד איתו במעגלים עולזים.

ידיד הקהילה ר' דוד אמינוב הוזמן לשאת דברי ברכה וכובד לערוך הגרלה בין המשתתפים הרבים, על הדולר שנתן הרבי מליובאוויטש לברכה, למשפחת המזכיר הרב בנימין קליין ע"ה, והוענק על ידיהם לזכות אביהם הדגול. בגורל זכה יהודי שהתקרב על ידי השליח - רב העיר סמולנסק הרב לוי יצחק מונדשיין. יהודי שעמד לפני החלטה גורלית עד מאוד לעתידו היהודי, ובזכות הזכייה בגורל החליט במקום לעשות את הצעד הנכון והמשמעותי להמשך חייו היהודים עם כל הקשיים שבדבר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

שירים ותשבחות הושמעו בין הפרקים, על ידי מקהלת אברכים-שלוחים במוסקבה, מתוך רגש וחן מיוחד.

לקראת סיום ההתוועדות הגדולה, כובד הרב הראשי הרב לאזאר בברכות הברית ובהענקת שם יהודי לסטודנט יהודי שנימול בצהריים. האורח הרב גרוסמן שימש כסנדק.

לאחר ברכת המזון נערך שמחת 'שבע ברכות' לחתן וכלה יתומים מבוגרי המוסדות, שנישאו בשבוע שעבר בבית הכנסת חב"ד 'בלשוי ברוניא' שבראשותו של הרה"ח ר' יצחק קוגן.

עם הסיום הרשמי של האירוע, התיישב הקהל הרב להתוועדות חסידית ארוכה לתוך השעות הקטנות של הלילה, התוועדות שפתחה את שרשרת ההתוועדויות וכינוסי החג לכבוד חג הגאולה בכל המוסדות ובתי חב"ד ברחבי מוסקבה.