אאא

בשנת 2011 אישה נפלה במעבר משופע ברחוב הבונים שבטבריה. לא עברה שנה, ואדם נוסף החליק באותו מקום, ונזקק לטיפול רפואי.

השניים הגישו לבית משפט השלום בטבריה תביעות נפרדות (האישה ב-2011, והגבר בשנת 2013), אך הדיון בהן אוחד.

 לפני מספר חודשים העירייה הגיעה להסכם פשרה עם האישה, במסגרתו הסכימה לשלם לה פיצוי של 150,000 שקל מבלי להודות באחריותה לאירוע. העירייה לא הצליחה לגבש הסכמות דומות עם התובע, שטען כי העירייה הקימה באותו רחוב "רמפה" שלא עמדה בתקני הבטיחות ומבלי שהותקנו לצידה מעקות אחיזה.

לדברי התובע, כיום בן 61, הוא החליק על הרמפה בעת שניסה להרים את הכיפה שלו, ובעקבות התאונה הוא סובל מנכות בקרסול.

העירייה הודתה כי נמצאה בעיה ברמפה אך היא הכחישה את נסיבות הנפילה של התובע והדגישה כי אין להסתמך על עדותו, בהתחשב בכך שאין עדי ראייה או ראיות נוספות המגבים אותה.

לחלופין, וגם אם התאונה התרחשה כגרסת התובע, העירייה ביקשה להטיל עליו אחריות משמעותית לתאונה. לטענתה, בתור תושב העיר שמכיר את המקום היה על התובע לפסוע בזהירות, במיוחד לנוכח העובדה שנפל ביום גשום.

רמפה מסוכנת

במענה לטענת העירייה בדבר המחדלים הראייתיים מצד התובע, השופטת אוסילה אבו-אסעד הסבה את תשומת ליבה לכך שהיא עצמה לא הציגה כל ראייה לסתור את גרסת התובע, שלפחות נתמכה במסמכים רפואיים, ואפילו לא הגישה לבית המשפט ממצאי חקירה של האירוע.

לעומת זאת, השופטת ציינה לטובה את התנהלות התובע, שמסר עדות הגיונית ועקבית. בנוסף הוא הביא לעדות עוברת אורח, שאמנם לא הייתה עדה לתאונה, אך סייעה לו להתפנות לטיפול רפואי לאחריה.

מאחר שהעירייה עצמה הודתה כי מדובר ב"רמפה" בעייתית, שלא נבנתה בהתאם לתקנים, אין למעשה ספק שהעירייה התרשלה כלפי הולכי הרגל הצועדים במקום בכלל וכלפי התובע בפרט.

הליקויים ברמפה, קבעה השופטת, מהווים סכנה ממשית לציבור, והעירייה הייתה חייבת לתקן אותם ולהתאימם לתקן לפני שמישהו ייפגע.

השופטת אף לא מצאה מקום לייחס אחריות אישית לתובע והאמינה לו שירד במורד ה"רמפה" בזהירות סבירה בעודו נועל נעלי ספורט מונעות החלקה. 

לבסוף, אם כך, נקבע כי העירייה תפצה את התובע על הפסדי שכר, עזרת צד שלישי, כאב וסבל והוצאות רפואיות, בסכום של  102,000 שקל. בנוסף, היא תכסה את הוצאות המשפט שלו ותישא בשכ"ט עו"ד בשיעור של 17% מסכום הפיצוי שנפסק לזכותו.

  • ב"כ התובע: עו"ד אפרים כהן
  • ב"כ הנתבעת: עו"ד סאיג לוטפי

עורכי דין נזיקין • לפסק הדין לחץ כאן

הכותב: עו"ד שלמה ישראל עוסקת ב-דיני נזיקין 

אתר המשפט הישראלי "פסקדין"

* הכותב לא ייצג בתיק.

** המידע המוצג במאמר זה הוא מידע כללי בלבד, ואין בו כדי להוות ייעוץ ו/ או חוות דעת משפטית. המחבר/ת ו/או המערכת אינם נושאים באחריות כלשהי כלפי הקוראים, ואלה נדרשים לקבל עצה מקצועית לפני כל פעולה המסתמכת על הדברים האמורים.