אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להדליק הערב נר שני של חנוכה ברחבת הכותל המערבי, זאת בתגובה להחלטת האו"ם כי הכותל המערבי הנו שטח כבוש.

בפתח דבריו התייחס ראש הממשלה להחלטת האו"ם אתמול (שבת) ואמר "לא התכוונתי להיות כאן הערב, אבל לאור החלטת האו"ם חשבתי שאין מקום נכון יותר להדליק נר של חנוכה, מאשר המקום הזה, הכותל המערבי. לפי החלטת האו"ם, המכבים לא שחררו את ירושלים -  אלא כבשו שטח פלשתיני. לפי החלטת האו"ם - הכפרים שהם יצאו מהם מאזור מודיעין וסביבתו – היו שטח פלשתיני כבוש".

דברי ראש הממשלה היום בכותל המערבי 

ראש הממשלה הוסיף ואמר "כמובן שהפלשתינים הגיעו הרבה יותר מאוחר. אנחנו היינו במקומות האלה ואנחנו נחזור למקומות האלה. אני שואל את אותן מדינות שמברכות אותנו ב'חג חנוכה שמח':  איך הן הצביעו עבור החלטה באו"ם שאומרת שהמקום הזה שבו אנו חוגגים את חנוכה הוא שטח כבוש?".

ראש הממשלה שב על עמדתו ואמר "הכותל הוא לא כבוש . הרובע היהודי לא כבוש והמקומות האחרים גם הם אינם כבושים. ועל כן איננו מקבלים, ולא נוכל לקבל את ההחלטה הזו. אנחנו כן בטוחים בעתידנו כפי שאנחנו יודעים את עברנו. ועל כן אבקש להדליק כעת נר של חנוכה למען נצח ישראל" חתם נתניהו את דבריו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

רב הכותל המערבי והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ' שהדליק את נרות החנוכה יחד עם ראש הממשלה אמר: "הקשר בין עם ישראל להר הבית ולכותל המערבי אינו זקוק לאישורו של איש. יותר מאלפיים שנה עברו מאז הגיעו לכאן אבות אבותינו החשמונאים, והדליקו מחדש את מנורת המקדש. יותר מאלפיים שנה שבארצות ערב ובארצות המערב, בכל קצוות תבל, דולקות הלהבות הזעירות - והאדירות - של מנורת החנוכה.

הרב רבינוביץ' הוסיף: "הכותל המערבי מאחד את עם ישראל כולו – את הצעירים ואת הזקנים, את יושבי הארץ ואת יושבי התפוצות, את בני הדור הזה ואת בני כל הדורות שקדמו לו. אני חושב עליהם הערב – על מדליקי נרות החנוכה בספרד של האינקוויזיציה ובפולין של הנאצים, על אנוסי מַשְהָד ועל קרבנות חַמְלֶנִיצְקִי. אני יודע שהם מתבוננים בנו הערב הזה. מתבוננים בכם – ראש הממשלה. כמה הם מתפללים להצלחתכם".

"אשרינו שזכינו להדליק את נרות החנוכה בירושלים המאוחדת. מכאן אנו מתפללים להצלחת ראש הממשלה, שיהיה שליח טוב לעם היהודי. האור הזה שבוקע מכאן, אור האחדות היהודית, אור התקווה, אור שרשרת הדורות היהודית שלא ניתקה ולא תינתק – האור הזה ינצח את החושך".

צילום: באדיבות המצלם
צילום: באדיבות המצלם