אאא

כל מי שנהג בשבוע האחרון בכבישי ישראל לא יכול היה להחמיץ את שלטי החוצות הענקיים של רדיו 'קול ברמה'. מדובר בקמפיין חוצות רחב היקף אשר במרכזו  שדרני הרדיו החרדי החל מתוכניות האקטואליה ועד לתוכניות המוסיקה.

את הקמפיין מלווה כותרת שאי אפשר להחמיץ : "תקלטו". על הפקת הקמפיין אחראי משרד הפרסום "מותג" ותוכלו לראות אותו גם בעיתונות החרדית ובאתרי האינטרנט.

בשיחה עם 'כיכר השבת' מסביר מנכ"ל רדיו 'קול ברמה' אריאל דרעי את הסיבה לקמפיין דווקא בתקופה הזו:

"עברנו שנתיים של תמורות משמעותיות בכל הנוגע למיצוב הרדיו כתחנה עצמאית הפועלת אך ורק לקידום האינטרסים של המאזינים שלה, בלי כפיפות לאף פוליטיקאי או בעלי אינטרס כזה או אחר. ערכנו שינויים משמעותיים בלוח התוכניות ובימים אלו אנו חוגגים שנה לאותם שינויים  ,שהיו מוצלחים ואשר הכניסו גוון אחר לתדר שלנו. ומה יותר יפה מלפרסם אותם בחוצות?".

על עלות הקמפיין שנראה גדול בהיקפו אומר דרעי "אני לא אוהב לדבר על סכומי כסף אבל רק אומר לך שמדובר בקמפיין יקר מאוד בעלות של כמה מאות אלפי שקלים".

מנכ''ל התחנה אריאל דרעי: ''בלי כפיפות לאף פוליטיקאי''. צילום: ישראל קליין
מנכ"ל התחנה אריאל דרעי: "בלי כפיפות לאף פוליטיקאי". צילום: ישראל קליין
הגדלה

לא מאפשרים אינטרסים פוליטיים

תחנת רדיו 'קול ברמה' עברה טלטלה בשנים האחרונות לאחר פטירתו של מרן הרב עובדיה זצוק"ל. במערכת הבחירות האחרונה התעקש מנכ"ל התחנה אריאל דרעי לשמור על איזון בשידורים ובדיווחים הפוליטיים ,תוך הצגת התמונה המלאה מבלי לאפשר לאינטרסים הפוליטיים להשפיע על אופי השידורים.

"הסלוגן שבחרנו הוא 'תקלטו - הכי שלכם', ואכן הרדיו הוא בראש ובראשונה של המאזינים להם אנחנו מחויבים ומכוחם אנחנו פועלים. כמובן שאנחנו מתייעצים עם גדולי ישראל על כל צעד ושעל. פרסומות רבות נפסלות על ידינו מכיוון שהן  אינן עומדות בקריטריונים של המאזינים שלנו. תכנים רבים לא נכנסים לרדיו כי הם לא עוברים מבעד למסננת הקפדנית שקבעו לנו גדולי ישראל ומכיוון שאינם מתאימים לאופי של המאזינים. אנחנו משלמים על כך מחיר פוליטי וכלכלי אבל אנחנו גאים על כך ואני חושב שגם המאזינים שלנו יודעים להעריך זאת." 

אין ספק כי אחד הדברים הייחודיים שבאים לידי ביטוי בשידורי רדיו 'קול ברמה' הם השידורים התורניים של רבני הרדיו. שיעורו השבועי של מרן הרב מאיר מאזוז שליט"א, הראשל"צ ורבה של ירושלים הגאון הרב שלמה משה עמאר שליט"א, חתנו של מרן הרב עובדיה יוסף הגאון הרב אהרון בוטבול שליט"א, הגאון הרב אופיר מלכה ועוד שורה ארוכה של רבנים.

מבחינת דרעי הדבר הוא אך טבעי שתחנה תורנית תשלב תוכן תורני, ואם יש משהו שהוא גאה בו זו העובדה שבקול ברמה הצליחו להפיק תוכניות כמו חידון מרן המעצימות את הידע התורני.

 "רדיו קול ברמה הוא בראש ובראשונה רדיו תורני. הדבר בא לידי ביטוי בעשרות שיעורי התורה המשודרים  בו מדי שבוע. החל משעורי הלכה, פרשת שבוע ,השקפה ,מוסר ושאלות ותשובות ואפילו שעורי קבלה ועד לחידונים ומבחנים פומביים ואפילו חידות המבוססות על כל רובדי תורתנו הקדושה."

דרעי מוסיף כי בתחנה משדרים רבנים מכל גוני החברה החרדית. ספרדים ואשכנזים, צעירים ומבוגרים: "אנו גאים גם להעניק הזדמנות ראשונה לרבני קהילות קטנות לחוות מסירת שיעור תורה למאות אלפי מאזינים. זה הקו שהנחה מורינו ורבינו מרן הרב עובדיה יוסף זצוק"ל ולאורו אנחנו ממשיכים לצעוד" .

אם לא די בכך, מדגיש דרעי, העובדה  המעניינת  היא שמכל תוכניות הרדיו מאזיני קול ברמה חרדים בעיקר לתוכניות התורניות: "כאשר אנו עורכים שינוי בתוכנית כזו או אחרת, אנו זוכים מיד למטר של תגובות הקוראות לנו להחזיר את המצב לקדמותו". 

לוח התוכניות ושידורי החוץ של הרדיו הם בסדר גודל משמעותי ביותר.  אי אפשר שלא להבחין בעוצמה שקברניטי התחנה משדרים. החל מקביעת סדר יום אקטואלי בציבור החרדי ועד לתוכניות המוזיקה המגוונות הנוגעות בכל הקהילות החרדיות.

 גם בימים אלה בחג החנוכה, הדבר בא לידי ביטוי בלוח התוכניות לחג ,ובמיוחד בתוכנית חידודון עם עמי מימון המשודרת מאוטובוס מיוחד.

עמי מימון בשטלי החוצות. תכנית מיוחדת לחנוכה. צילום: יחצ
עמי מימון בשלטי החוצות. תכנית מיוחדת לחנוכה. צילום: יחצ
הגדלה

שידורים ממקומות מיוחדים: ממערת צדקיה ועד ספינה בים

"אכן לוח שידורי התחנה מורכב הן משידורים מאולפני התחנה ,שדרך אגב עוברים ממש בימים אלו שדרוג משמעותי, וגם משידורי חוץ רבים המאפשרים לקהל המאזינים הנאמן של הרדיו לבוא במגע בלתי ישיר עם שדרני הרדיו והצוותים השונים. כך למשל  אנו עורכים עשרות מופעי מוזיקה במהלך השנה עם מגוון רחב של זמרים מזרחיים וחסידיים, פייטנים וחזנים מכל גוני הקשת המוזיקאלית .

אנו עורכים שידורים ממקומות מיוחדים דוגמת מערת צדקיהו , מתוך אוטובוס נוסע ,לימוזינה בה מתארחים  מאזינים ואפילו מתוך ספינה בים והכל  מתוך ראיה של  טובת המאזינים" , אומר דרעי ומוסיף ,"לוח השידורים שלנו לחנוכה השנה מלא וגדוש בעשרות אירועים שונים ומגוונים לכל גיל, החל ממוזיקה וכלה בתוכניות בישול וחידונים".

לאחרונה עברו אולפני הרדיו שינויים 'קוסמטיים'.  החל ממיתוג אולפן השידור המרכזי ועד להרחבת דסק החדשות. 

חשיבות רבה ניתנת לשליטה בשפה העברית. קריינים, כתבים ומגישי התוכניות השונות  מונחים ומודרכים על ידי אבנר שרון, יועץ הלשון של התחנה וב"ה יש שכר לעמלם. פינות לשון המשודרות מדיי יום, מאפשרות לציבור המאזינים להרחיב ידיעותיהם בכל רובדי שפת הקודש.

בנוגע לחזון של הרדיו אומר אריאל דרעי : "הרדיו שואף וצועד לביסוס מעמדו ככלי תקשורת חזק ומוביל בציבור החרדי ובעיקר ככלי תקשורת המחויב רק למאזיניו ופועל מכוחם ולטובתם".

"במבט לאחור אני סבור שהתהליך שהרדיו עבר בשנים האחרונות הינו מאתגר ומרתק. כאשר אני רואה את "הנשמה" שהשדרנים, הטכנאים, המפיקים ויתר עובדי הרדיו משקיעים בעבודתם יומם ולילה אני יודע שהדרך להצלחה של הרדיו בטוחה מתמיד." הוא מסכם. 

צילום: אושרת מועלם
צילום: אושרת מועלם