אאא

סערה בעיר התורה: הצגת חנוכה לילדים בחסות מגזין "זמן" מעוררת סערה בעיירה ליקווד שבניו ג'רזי ארה"ב.

ההצגה הנחשבת למושקעת במיוחד ופונה לילדי תלמודי התורה בעיר החרדית עמדה לסחוף אליה אלפים שביקשו לנצל את חופשת החנוכה לצפות באירוע תרבות חרדי אלא שהתנגדות תקיפה מצד גדולי הדור ראשי ישיבת ליקווד ככל הנראה עצרה זאת.

ההצגה מספרת על זוסמן ברנשטיין ("זוס"), יהודי גרמני ובעל פונדק מכובד, שלא חלם להסתבך בריגול והונאה, אך נישא על גבי אירועים - מעבר לשליטתו. זוס נקרא לקבל החלטות אמיצות - האם לשתף פעולה עם המשימה של כוחות הרשע, זאת תחת טרור ואיומים על חייו וחיי בנו. זוס נוטה להחליט שלא לשתף פעולה עד שזוג סוכנים חשאיים מציעים לו הצעה שיכולה להציל אותו ואת בנו.

בכרוז שפורסם בישיבה, נכתב על ידי ראשי ורבני הישיבה כי "היות ונתפרסם לאחרונה על ההצגה (play) שעומדת להיערך בימי החנוכה, ע"כ הננו לגלות דעתינו שסוגי בילוי כזה היא הליכה בחוקות הגויים וגם שהיום אומר לו עשה כך ולמחר עשה כך וכל מושב כזה הוא בכלל מושב לצים".

מכתב ראשי הישיבה נגד ההצגה
מכתב ראשי הישיבה נגד ההצגה

"ועל כן בקשתינו שעולם התורה דמחנינו ליקוואוד לא ישתתפו בהצגה כלל", מבקשים ראשי הישיבה, "וימי החנוכה הוא זמן לעליה וליאור באור התורה. ולשומעים יונעם ותבוא עליהם ברכת כל טוב ונזכה להאור חדש על ציון תאיר במהרה בימינו אמן".

על החתום: הגאונים רבי אריה מלכיאל קוטלר, רבי ירוחם אולשין, רבי דוד צבי שוסטל, רבי ישראל צבי ניומאן והמשגיח רבי מתתיהו סלומון.

(מקור)