אאא

הראשון לציון והרב הראשי הגאון רבי יצחק יוסף השתתף אמש (רביעי) בהדלקת נר חנוכה ברחבת הכותל המערבי לצד רב הכותל הגאון רבי שמואל רבינוביץ', מפכ"ל המשטרה רב ניצב רוני אלשיך, מפקד מחזור ירושלים ניצב יורם הלוי ושלושת המנכ"לים של שירותי הדת בישראל - מנכ"ל הרבנות, מנכ"ל בתי הדין ומנכ"ל משרד הדתות.

במהלך נאומו התייחס הראשל"צ במרומז להחלטת ארצות הברית שלא להטיל וטו על החלטת מועצת הביטחון של האו"ם בשבוע שעבר, החלטה נגד ישראל ואמר כי ארה"ב זנחה את ישראל ואין לעם היהודי על מי לסמוך אלא על אבינו שבשמיים. 

לדברי הרב הראשי: "כולם יודעים שאת חנוכה מציינים בהדלקת נרות בגלל נס פח השמן שנעשה לעם ישראל, מה בעצם קרה בחנוכה, הנס העיקרי הוא ניצחון של מעטים על רבים, האם נס הניצחון של מעטים על רבים של גיבורים ביד מעטים, אינו חשוב מספיק, האם הוא נס פחות מנס של פח השמן?

ונשאלת השאלה מדוע? נצא ונתבונן אצל אומות העולם, כאשר מנצחים במלחמה מקימים אנדרטאות, שער טיטוס ברומא, שער הניצחון בפריז, פסל החירות באמריקה, בעיניהם הסימן לניצחון בא לידי ביטוי בפסלים ואנדרטאות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אבל עם ישראל אינו כן" הוסיף הגר"י יוסף: "עם ישראל יודע תמיד שגם הניצחון הגשמי הוא פלאי, לכן הוא לא מסתפק באנדרטאות ופסלים הוא הולך אל הרוחניות ומדליק נר שמסמל את האור שהוא רוחני, צריכים לדעת שגם כאשר הניצחון נראה לנו טבעי, הנה באו היהודים נצחו במלחמה, אפשר להסביר זאת בדרכים טבעיות, יגידו שהיהודים הם עם חכם ובתכסיסי מלחמה ניצחו".

"התשובה היא לא, הכל בסוף בא מן הרוחניות אין טבע בעולם, כל קיומו של עם ישראל בכלל הוא פלאי, אם אנחנו רואים לפעמים את אומות העולם בזמן שהם ידידים לעם ישראל ונחשוב שכולנו ועוצם ידנו עשה לנו את החיל הזה, תחבולותינו והצלחתנו היא שגרמה לכך, בא חג החנוכה ואור המנורה ואומר לנו הכל מאת ה׳".

"הכל הוא רוחני אין בדרך הטבע אפשרות שאומות העולם יהיו ידידים לישראל, לפעמים שאנחנו שוכחים את זה אנחנו מקבלים תזכורת. כמו שקיבלנו בשבוע האחרון, אפילו מלכות שהיא כביכול של חסד כמו ארצות הברית יכולה ללכת נגד עם ישראל, זה בא להזכיר לנו שכל קיומו של עם ישראל הוא פלאי, אור הנרות בהם אנו מתבוננים, והיה לכם לזיכרון, הכל רוחני הכל ניסי, כל קיומנו כאן הוא פלא אחד גדול", סיים הגר"י יוסף.