אאא

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הערב (שני) את מזכיר הממשלה לגבש נוהל ולפיו שרי הממשלה וסגניהם יחויבו להשתתף בהלוויות של חיילי צה"ל שנהרגו בפעילות טרור או בפעילות מבצעית.

ההוראה הגיעה בעקבות כך שבהלוויותיהם של ארבעת הקצינים שנרצחו אתמול (ראשון) בפיגוע הדריסה בירושלים לא נכח איש משרי הממשלה, כאשר הדבר עורר את זעמם של בני המשפחות השכולות.

לטקסי ההלוויות שנערכו בהר הרצל בירושלים בבית העלמין בחיפה בבית העלמין בכפר שאול ובכפר עציון הגיעו חברי כנסת וראשי עיריות בלבד. הרצל חג'ג' אביה של שיר חג'ג' שנרצחה בפיגוע אמר היום לאחר ההלוויה "אני לא מצפה לכלום, כנראה שלא היינו מספיק מפורסמים בשביל זה ולא מספיק אטרקטיביים, אם הם לא ראו לנכון לבוא. אף אחד לא גם התקשר".

הרצל אמר לכלי התקשורת לאחר ההלוויה: "היו נציגים מהצבא וכמה חברי כנסת. לא משהו מיוחד - כולה ילדה נדרסה, את מי זה מעניין? העיקר שהמשפחה של המחבל מבסוטים", דברי האב השכול.

מדליקים נרות לזכר הנרצחים (Yonatan Sindel/Flash90)
מדליקים נרות לזכר הנרצחים (Yonatan Sindel/Flash90)
הגדלה

יצויין, כי שרת התרבות מירי רגב הניחה בעבר הצעת חוק - שהוקפאה בכנסת הקודמת - ומבקשת לחייב את הממשלה לשלוח נציג מטעמה לטקס הלוויה של חלל כוחות הביטחון וההצלה או לניחום האבלים אצל קרוביו.

ההצעה הועלתה בזמנו על רקע אירועי אסון השריפה ביערות הכרמל בחודש דצמבר 2010, אז בלטו בהיעדרם נציגי ממשלה ונבחרי ציבור בטקסי הלוויה או ניחום האבלים של חללי כוחות הביטחון וההצלה שנהרגו בעת מלוי תפקידם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בהסבר להצעת החוק נכתב כי בעת נפילתו של חלל מכוחות הביטחון וההצלה, מן הראוי כי יהיה נציג ממשלה – ברמת שר, נוכח בטקס הלוויה או בניחום האבלים של משפחת החלל.

יצויין, כי זו לא הפעם הראשונה שהיעדרותם של נציגי ממשלה בלוויות הרוגי צה"ל או חללי פעולות איבה מעוררת סערה וכעס בקרב בני משפחות שכולות.

בחודש מרץ 2010 נהרג חייל צה"ל גבריאל צ'פיץ' מאש חבריו סמוך למעבר כיסופים. מאות הגיעו להלוויה, אולם איש מחברי הממשלה לא נכח בהלוויה הכואבת, אף נציג מטעם הממשלה גם לא הגיע להניח זר על קברו של גבריאל.

יום לאחר מכן, במהלך השבעה, אמר אחד מבני משפחתו של גבריאל לכלי התקשורת: "יש לא מעט שרים בממשלה, לא מעט חברי כנסת. לאף אחד לא היה זמן לבוא ולתת כבוד אחרון".