אאא

היועץ המשפטי לממשלה הודיע לפני זמן קצר (שלישי) על התייצבותו בבג"ץ בעתירה העוסקת בבקשה לקבוע כי על בית הדין הרבני הגדול להימנע מלדון בערעור שהוגש  על החלטת הדיין הרב אוריאל לביא לאשר גט לאשה שבעלה שוכב צמח בבית החולים. דבריו של היועמ"ש מנוגדים לעמדתו של הראשון לציון ונשיא בית הדין הגאון רבי יצחק יוסף. 

כזכור, לפני חודשיים נחשף ב"כיכר השבת" כי הראשל"צ הגר"י יוסף הורה על כינוס הרכב מורחב של כלל חברי בית הדין הגדול, זאת כחלק מדיון בשאלת זיכוי גט לבעל צמח. דיון בו היה מבקש לבטל את זיכוי הגט. 

הנושא הגיע עד לבית המשפט העליון, שם ביקשה האשה כי השופטים יורו לראשון לציון לא לכנס את בית הדין. אחת הטענות המרכזיות הייתה שגבר שפנה לבית הדין הגדול נגד 'זיכוי הגט' הוא אלמוני שלא קשור לתיק. מחר צפויים השופטים לדון בתיק. 

כאמור, מנדבליט הודיע כי לדעתו הראשל"צ אינו יכול לכנס את בית הדין הגדול. במשרד המשפטים מציינים כי: "עמדת היועץ המשפטי לממשלה הינה, בתמצית, כי המשיב 3 (מי שפנה לבית הדין הגדול בבקשה לדיון חוזר), שלא היה בעל דין בהליך בבית הדין האזורי, אינו בעל מעמד להגיש ערעור לבית הדין הרבני הגדול, וכי את פניית המשיב 3 לבית הדין הרבני הגדול יש להדוף על הסף מבלי לקיים בה כל דיון".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

עוד סבור היועץ המשפטי לממשלה, כי "אין לאפשר למשיב הנעדר כל מעמד, "לגרור" את העותרת לדיון בבית הדין הרבני הגדול, על כל ההשלכות והסיכונים הכרוכים בו".

לעמדת היועץ המשפטי לממשלה מנדבליט יש מקום לקבוע כבר עתה, כי "אין לקיים דיון בבקשת המשיב לפני בית הדין הרבני הגדול, אף לא לצורך בירור "מקדמי", של שאלת מעמדו של המשיב בלבד".

גורמים משפטיים ביקשו להדגיש שהיועץ מוקיר ומעריך מאד את הרב הראשי ואת מעמדו של בית הדין. אין ביניהם יריבות אישית כלשהי.  מבחינת היועץ המשפטי לממשלה מדובר בסוגייה שהיא פרוצדוראלית במהותה, ולא בעניין הלכתי.