אאא

בסוף השבוע שעבר תקף בחריפות רבה עיתון 'הפלס', ביטאון 'הפלג הירושלמי', את שיתוף הפעולה של 'קופת העיר' עם ארגון ה'ג'וינט', כאשר לטענת העיתון אין לשתף פעולה עם הארגון ששותף לטענתם בפרויקטים לעידוד גיוס חרדים. לפי הכתבה בביטאון, הג'וינט מסתייע בקופת העיר בכדי להוביל מגמה של יציאת גברים חרדים לשוק העבודה.

אלא שמתחקיר שערך "כיכר השבת" מתברר כי העובדות שונות באופן משמעותי מהפרסום בעיתון: ראשיתה של התכנית נולד קודם כל בשיתוף פעולה עם ארגון הצדקה 'ועד הרבנים' שחלק מרבניו מזוהים עם "הפלג".

כאשר יצחק רביץ, כיום סגן ראש עיריית ביתר עילית, שימש כבכיר בת.ב.ת (תנופה בתעסוקה, מיסודו של הג'וינט), הוא נפגש עם נציגי 'ועד הרבנים' ועם הסמכויות הרוחניות שהיו קשורות בו, כמה פעמים. חלק מהפגישות התקיימו במשרדי ת.ב.ת. וחלקן במשרדי "מפתח", ובהן הובעה תמיכה מפורשת במהלך שילוב חרדים בתעסוקה, במטרה לסייע להם לצאת ממעגל הנזקקות.

המודעה של הג'וינט המברכת גם את 'ועד הרבנים' ששיתף עמה פעולה
המודעה של הג'וינט המברכת גם את 'ועד הרבנים' ששיתף עמה פעולה
הגדלה

כשנה לאחר שהתכנית עלתה, לפני כארבע שנים, ביקשו בג'וינט לצרף קופות נוספות למהלך. או אז הם פנו לקופת העיר שראשיה מיד הביעו הסתייגות מהתכנית כפי שהותוותה על ידי נציגי ועד הרבנים בשיתוף הג'וינט, אשר מעודדת יציאת חרדים לשוק העבודה, וביקשו שהתכנית תחול אך ורק על הכוונת נשים לעבודה, וכך אכן סוכם עימם בצורה מפורשת.

השקת התכנית הייתה בחודש מאי 2013, כאשר בפגישה במשרדי ארגון מפתח בבני ברק השתתפו נציג ועד הרבנים (יוסי גרליץ) וקופת העיר. במפתיע, מספר ימים לאחר יציאת היוזמה לדרך והפרסום על כך בעיתונות החרדית, החליטו בוועד הרבנים לקחת צעד אחורה וביקשו לצאת מהפרוייקט.

לטענת גורמים שהיו מעורים בסוד העניינים, כאשר פורסמה התוכנית בכל העיתונות החרדית ולא בעיתון הפלס, החל ארגון הג'וינט לעבור סדרת התקפות על ידי פעילי "ועד ידידי הפלס" בשל כך שהפרסום לא הופיע בהפלס, ולאחר מספר ימים הודיע הרב גפנר, ראש ועד הרבנים דאז, לרב יצחק רביץ על הפסקת ההתקשרות עם הג'וינט.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יצויין עם זאת, כי בקורס אחד הספיקו להשתתף נציגות מטעם ועד הרבנים. הגורמים מציינים כי כבר לפני שנתיים, בחודש חשוון תשע"ה, הותקפה התכנית בעיתון הפלס לראשונה, ובשבוע האחרון היא שוב הותקפה - כאשר לראשונה כוונה המתקפה כנגד קופת העיר בשמה המפורש.

גורמים המזוהים עם עיתון הפלס אומרים בתגובה לתחקיר: "אין ספק שעיתון הפלס מוביל את סדר היום הציבורי התורני בעולפ היהדות, והנסיון כעת לפזר מסך עשן סביב העובדות ולעוות אותם רק מוכיח זאת ביתר שאת".

"עיתון הפלס ימשיך במסע התחקירים שהחל בקופת העיר שמדרדר רוחנית את הציבור התורני במסווה של קופת גדולי ישראל, וכבר בתקופה הקרובה יראו וישמעו על כך גורמים הדומים להם".

"רק נציין, כי כל אשר עיניו בראשו ומוח בקדקדו מבין את האבסורד בטענה המגוכחת מטעם קופת העיר כי כביכול ועד ידידי הפלס ובטאון עולם התורה ׳הפלס׳ תקף את שיתוף הפעולה עם הג׳וינט בגלל אי פרסום בעיתון הפלס, כי בניגוד לעיתונים אחרים המתיימרים להיקרא שופרי השקפה - שם מפורסמים השכם והערב מודעות מטען ארגונים המשלבים גברים בעבודה, בעיתון הפלס לא היה ולא יהיה דבר כזה. הג׳וינט ודומיו גם אם רצו, יודעים שבעיתון הפלס מודעות שכאלו לא יפורסמו".