אאא

בשעות הצהריים (רביעי) התכנסו ראשי המפלגות החרדיות השרים אריה דרעי ויעקב ליצמן ויו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני לישיבה מיוחדת בנושא חילולי השבת בירושלים. בין המשתתפים היו חברי המועצה צביקה כהן, אליעזר ראוכברגר, יעקב הלפרין, יוחנן וייצמן ודב קלמנוביץ. בנוסף, השתתפו מזכירי הוועדה למען השבת יצחק גולדקנופף ויהודה יברוב.

השר ליצמן אמר בישיבה כי "הבעיה של חילולי השבת בירושלים היא בכל הארץ. אני צריך להסביר לברקת מה ההבדל, ראה"ע רוצה להראות מה ההבדל בסטטוס קוו, אנחנו רוצים לשמוע על כל מה שקרה בשנים האחרונות בזמן ברקת".

ח"כ גפני אמר כי "יש חלק אחד - שלוקחים תקציב עיריה ועושים חילולי שבת, ויש את נושא המרכולים שאמנם לא ישיר של העיריה, אלא היא המאשרת". גפני ציין כי "במשרד התחבורה לא מאשרים בתקציב חילולי שבת". והדגיש כי "בעיריית ירושלים היתה החמרה דרמטית בשנים האחרונות גם בפעולות העיריה וגם באישורי פתיחת מרכולים".

חבר המועצה יעקב הלפרין אמר בדיון כי "חילול השבת בירושלים גדל בקדנציה של ברקת. זה ברור, אספנו נתונים ומסמכים. אנחנו פונים לראש העיר ללא הפסקה. ראש העיר מפרשן אחרת את הפרת הסטטוס קוו".

חבר המועצה דב קלמוביץ אמר כי "אין ספק שהמנהלים הקהילתיים התחילו לעבוד בשבת בשנים האחרונות, מה שלא היה קודם, וזה בכסף עירוני. בנוסף, יש פעילויות נוספות של העיריה, תכניות וגם פעילות של צעירים. או באמצעות קשר ישיר או במימון עמותות. עיקר הפעילות זה עמותה 'צעירים במרכז'".

חבר מועצת העיר אליעזר ראוכברגר אמר בישיבה כי "אין ספק שחלה זליגה משמעותית בסטטוס קוו. או באמצעות המנהל הקהילתי, או במבנה קהילתי שזה זרוע של העיריה. גם באתר הרשמי של העיריה יש פרסומים על חילולי שבת באופן גלוי. לא יאומן. יש כאן עידוד ברור לחילולי שבת למרות שראש העיר התחייב".

"יש פסטיבלים ואירועים עם לוגואים של העיריה שמחללים שבת. אני לא מאמין שיש לוגו ואין תקציב", הוסיף ראוכברגר, "ויש גם את הרוח הכללית המעודדת את ירושלים להיות יותר תל אביב. ראש העיר לא אומר 'איך אני מחלל שבת', אבל הוא מקדם אנשים ועמותות שזה תפקידם, גופים עירוניים רבים ואגפים בעיריה שמעודדים חילולי שבת. יתכן שברקת לא יודע מזה".

הדיון של ראשי המפלגות החרדיות, ברקת והשר אורי אריאל
הדיון של ראשי המפלגות החרדיות, ברקת והשר אורי אריאל
הגדלה

השר ליצמן שאל את ראוכברגר: "פניתם לברקת עם זה?", וחבר המועצה השיב: "פנינו, הוא אמר שיש גם חילונים בעיר ושזו לא פגיעה בסטטוס קוו".

"ברקת בצו בית משפט יכול לסגור את המתחמים שמחללים שבת, מתחמים חדשים, והוא לא סוגר" הוסיף ראוכרברגר. חבר המועצה הלפרין הצטרף לדברים: "אם מישהו חשב שיש לנו עסק עם ראש ישיבה - הוא טועה. יש ראש עיר עם אג'נדה לחלן את העיר".

ח"כ גפני אמר בישיבה כי "שלושת הנציגים, ראשי המפלגות, יושבים כאן ולא מבינים למה לא דפקתם על השולחן ואמרתם לו לסגור". ראוכברגר השיב: "מתחם התחנה הוגש לבניה לפני שלוש שנים".

חבר המועצה צביקה כהן אמר כי "בתחום המסעדות יש זינוק למעלה, ויש שמסבירים שזה בתוך חוק העזר העירוני. אם כך, נלמד את החוק, כל כיסא בחוץ יעוף בטיל, או פתיחה בזמני שעות בית הכנסת. יינתנו דוחות קשים. נשתמש בחוק נגד אותם עסקים שנפתחו בשם החוק הזה".

"אין ספק שמתקיימים בתוך מתקנים עירוניים (הקרנות) סרטים בשבת" הוסיף כהן, "אנחנו מאד מובכים בזה. יש גם תקציבים שמועברים אליהם. לא מדובר בראש עיר שמתכנן חילולי שבת. הוא רוצה להתקרב".

"אני חסיד של סטטוס קוו. אני רוצה לדעת מה הסטטוס קוו בירושלים" אמר שר הבריאות ליצמן. ח"כ גפני הוסיף: "אנחנו נכנסנו לקואליציה וביקשנו שמה שהיה יישאר מבחינת חילולי השבת. בכנסת יש לנו סטטוס קוו ואם היו משחקים איתנו לא היינו מצביעים. צריך להבהיר לברקת, ושהוא יהיה בטוח מעל לכל צל של ספק, שאם הסטטוס קוו לא יישמר כל הנציגים החרדים לא יצביעו איתו".

חבר המועצה יוחנן ויצמן הצטרף לטענות של חבריו לעירייה על התרבות חילולי השבת ואמר כי "יוזמות עירוניות רבות מחלללות שבת. כמו בתי קפה בספורטק במקומות אחרים. ראש העיר טוען לנו שמותר לו לפתוח בתי קפה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מזכיר ועדת הרבנים יהודה יברוב אמר כי "הרבנים ישבו לפני שלוש שנים עם ראש העיר והוא הבטיח הבטחות גדולות. בפעם השניה שלח לרבנים את עו"ד אביעד הכהן בהבטחות ולא קיים. כל המנהלים הקהילתיים זה פרי יצירת ברקת. הפרהסיה שלהם נוראה. מאות משפחות מגיעות ומחללות שבת. לכן השאלה שלי - מי ערב להבטחות שהוא יבטיח לכם היום?".

הרב יצחק גולדקנופף, מזכיר הוועדה למען השבת אמר כי "כוחנו באחדותנו. ועדת הרבנים לענייני השבת הצליחה נגד אולמרט בנושא של הארנה וקיפלה אותו. אילו היינו מאוחדים ממש היינו מצליחים כם נגד ברקת".

בהמשך, התייחסו הנוכחים בישיבה לחילוקי הדעות סביב הבליינות בשוק מחנה יהודה. השר ליצמן אמר כי "התחלתי לבדוק אם יש רשיון בריאות במתחם ההוללות במחנה יהודה". וחבר המועצה ראוכברגר ציין כי "כל השוק הפך למועדון הוללות כל הלילה. מפגעי רעש נוראיים".

השר דרעי הוסיף כי "אני מסכים למה שאמר הרב גולדקנוף, שפעם ראשונה יושבים כל מקדשי שביעי סביב שולחן. ברגע שכולם יושבים ביחד באחדות יחד עם הרבנים".