אאא

היום (שלישי) החל שלב הטיעונים לעונש במשפטו של אלאור אזריה, 'החייל היורה' מחברון, שהורשע בהריגת המחבל הפלסטיני עבד אל-פתאח א-שריף בזירת הפיגוע בשנה שעברה.

צ'ארלי אזריה, אביו של החייל, עלה לדוכן העדים כדי למסור עדות אופי על בנו, שהורשע גם בהתנהגות שאינה הולמת, וגולל את סיפור חייו: "עלינו ארצה בשנת 1975 מצרפת, אבי לחם במלחמת העולם השנייה נגד הנאצים, שחרר את פריז, השתתף בכיבוש נורמנדי וקיבל את עיטור האומץ והעוז על כך שלא השאיר את מפקדו פצוע בשטח. אחי הגדול שירת 30 שנה בקבע, אני 33 שנה חוקר במשטרה ברמלה ובלהב 433 ואח נוסף שלי בשב"ס. חינכתי את ילדיי לכבד כל אדם ללא קשר לצבע עורו או דתו. ברמלה כל שכניי המוסלמים מכבדים אותי ואנו אותם".

"אלאור - כשמו כן הוא: מקרין אור בכל מקום שבו הוא נמצא", עבר צ'ארלי לדבר על בנו. "הוא היה ילד שמנמן אבל התעקש לשרת ביחידות קרביות. רץ בגשם כדי לשרת בקרבי, כדי להגן על המדינה. אלאור ידע רק לתת, יש לו חברים מוסלמים ונוצרים. אלאור יצא לקורס חובשים בגלל היותו מצטיין ולמרות שהיה חובש פלוגתי הוא עלה לשמור במקום חבריו על אף שלא היה צריך לעשות זאת. ראיתי שאלאור מאבד את שמחת חייו בשירותו כחובש פלוגתי. הבנתי שיש לו בעיה עם מפקדיו. אלאור אמר לי יומיים לפני התקרית: 'נהיה לי קשה יותר אבא, מוסיפים לי עוד ועוד משימות ובאים אליי בטענות'".

התובע, מלווה במאבטח
התובע, סא"ל ויסמן, מלווה במאבטח
הגדלה

הוא הוסיף ותיאר: "היה מקרה שבו אלאור הושאר 12 שעות ללא אוכל ומים כששמר על מבוקש עצור. הביאו לו בסוף מנה בחמגשית והוא החליט לתת אותה למחבל העצור. אשתי ירדה למשקל 38 ק"ג מאז התקרית. קיבלתי שבץ מוחי ואיבדתי יכולת ללכת ולעמוד במשך שלושה חודשים. המשפחה שלנו קרסה. אחי, סנדקו של אלאור, לקה פעמיים בלבו במהלך הפרשה. אחת מבנותיי עצרה את לימודי הרפואה שלה כדי לסייע מהבית. 10 חודשים אף מפקד לא פנה אליי, זרקו את הילד".

"הגיעו אליי איומים שחמאס רוצה לחסל את אלאור", גילה האב לראשונה בקולו. "לאחר הכרעת הדין קיבלנו איומים שרק הפלסטינים יגזרו את דינו ויהרגו אותו. לפני כמה ימים מצאתי כדור 5.56 בתא הדואר שלי. יש משפחה מאחוריי אלאור וכל הדלפה פוגעת ומסכנת אותנו. צה"ל זרק את בני. צה"ל לא מתייחס אלינו".

בשלב זה פרץ צ'ארלי בבכי: "העונש שקיבל אלאור מספיק ודי. 10 חודשים שאנו סובלים. כל מה שנתתי למדינה ירד לטמיון. זו התעללות נפשית ופיזית במשפחה. במעצר פתוח אין לו אבא ואין לו אימא".

התובע, סגן-אלוף במיל' נדב וייסמן, נכנס לאולם הדיונים בבית הדין הצבאי בקריה בתל אביב בליווי מאבטח, בשל האיומים הבוטים על חייו שהופצו ברשתות החברתיות בחודשים האחרונים.

כפי שפורסם בשבוע שעבר, התביעה צפויה לדרוש לגזור על אזריה בין שלוש לחמש שנות מאסר. בפרקליטות הצבאית החליטו כי הבעת חרטה ונטילת אחריות מצדו של אזריה תגרום להם לדרוש את הרף הנמוך בטווח הענישה שידרשו בדיון, שהוא שלוש שנות מאסר בפועל. במידה ואלאור ימשיך להתבצר בעמדותיו, התביעה תציג פסקי דין קודמים על עבירת הריגה כדי לבסס את דרישתה לרף הענישה הגבוה מבחינתה: חמש שנות מאסר בפועל.

יצויין, כי בהמשך יתאפשר לחייל עצמו לעלות לדוכן ולומר את דברו. הוא יוכל לבקש הקלה בעונש, ולהתחשב בין היתר במצב בריאותם של הוריו, צ'רלי ואושרה.