אאא

הותר לפרסום: בפעילות משותפת של שירות הביטחון הכללי, צה"ל / חטמ"ר יהודה ומשטרת ישראל בחודשים האחרונים, נעצרו ונחקרו פעילי חמאס מהכפר בני נעים שבאיזור חברון, בחשד שפעלו לקידום פיגועים חמורים באיזור חברון ובשטחי ישראל בהכוונת גורמי חמאס ברצועת עזה עימם עמדו בקשר בפייסבוק.

התשתית תכננה פיגועים חמורים במתווים שונים, ביניהם פיגועי ירי, מטען וחטיפה באיזור חברון. כמו כן אספו חברי החוליה מידע בנוגע למקומות שונים בישראל במטרה לפגע בהם - בין היתר בבסיס צבאי באיזור כפר קרע, התחנה המרכזית בבנימינה, תחנת הרכבת בבנימינה, בית הכנסת הגדול בזכרון יעקב ותחנת אוטובוס באיזור ואדי ערה בה נוסעים בעיקר חיילים.

יצויין כי את המקומות בהם תכננו לפגע הכירו חברי החוליה בעיקר כתוצאה מעבודתם בישראל כשוהים בלתי חוקיים.

תחנת רכבת בבנימינה. ארכיון (צילום: Chen Leopold/Flash 90)
תחנת רכבת בבנימינה. ארכיון (צילום: Chen Leopold/Flash 90)
הגדלה

לצורך מימוש הפיגועים ניסו חברי החוליה לייצר חומרי נפץ ולרכוש אמל"ח. בנוסף, גייסו חברי החוליה פעילים נוספים כסייענים.

הנחקרים המרכזיים בתשתית:

  • חסן סאמי חסן זידאת, תושב הכפר בני נעים, בן 23, ברח לישראל ושהה בה באופן בלתי חוקי לאחר שהואשם ברצח ברשות הפלס', שימש ר' החוליה.
  • מחמד סאמי חסן זידאת, תושב הכפר בני נעים, בן 25, אחיו של חסן ומי שרכש נשק עבור פעילות החוליה ואסף מידע לצורך מימוש הפיגועים בישראל.

בשב"כ אומרים כי "חשיפת התשתית והפעילות אותה תכננה ושאפה לקדם ממחישה, פעם נוספת, את רמת האיום הגבוהה מפעילות החמאס ובדגש על פעילים שנכנסים לשטחי ישראל ושוהים בה באופן בלתי חוקי".

המחבלים בבית המשפט, היום (צילום: עידו ארז, ynet)
המחבלים בבית המשפט, היום (צילום: עידו ארז, ynet)
הגדלה

היום (שני) הוגשו על ידי פרקליטות מחוז חיפה בבית המשפט המחוזי בחיפה כתבי אישום כנגד חלק מחברי התשתית.

מכתב האישום עולה כי האחים - חסן זידאת ומוחמד זידאת שהו בערערה בניגוד לחוק. מוחמד זידאת עבד בנגריה ושם הכיר את ממדוח יונס.

לפני שלוש שנים סיפר מוחמד זידאת ליונס כי בכוונתו להטמין מטעני חבלה ברכבת או על פסי הרכבת בתחנת בנימינה כדי לרצוח ישראלים רבים, אולם יונס סירב מחשש שהשניים ייתפסו בגלל מצלמות האבטחה הרבות שנמצאות במקום.

עוד עולה מכתב האישום כי לפני כשנתיים החליט חסן זידאת להצטרף לחמאס ולהקים חוליית טרור. הוא יצר קשר עם פעיל חמאס בעזה, וביקש ממנו סיוע ומימון לפעילות. הפעיל מעזה, מחמוד קסאס, הבטיח לסייע להם, ובהתאם להנחיותיו תכנן חסן זידאת לחטוף אזרח ישראלי מטרמפיאדה בעפולה לצורכי מיקוח.

חסן זידאת גייס תושב אחר מבני נעים בשם מוחמד אטרש, שקנה עבורו רובה קרל גוסטב מאולתר ורובה ציד.

במהלך המחצית השנייה של 2015, כך לפי כתב האישום, תכננו ממדוח יונס וחסן זידאת "לבצע פיגוע שבמסגרתו יגרמו לפיצוץ מטען רב-עוצמה במקום הומה אדם בישראל, זאת במטרה לגרום לרציחתם של יהודים רבים".

יונס הציע את תחנת הרכבת בבנימינה כמקום מתאים לפיגוע. השניים תכננו לפוצץ רכב שבתוכו יניחו כמות גדולה של חומר נפץ ואף סיכמו כי ישתמשו לשם כך ברכב הנמצא ברשותם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפי הפרקליטות, השניים סיפרו למוחמד זידאת על אודות תוכניתם לבצע את הפיגוע בתחנת הרכבת בבנימינה כמתואר לעיל, אך הוא העדיף לבצע את הפיגוע לבדו.

הנאשמים החליטו ללמוד כיצד לייצר מטעני חבלה בעצמם ויונס דאג להשיג שני מטעני צינור על מנת שיפרקו אותם וילדמו את הרכבם. המטענים הובאו ליד הנגריה והשניים פתחו את אחד המטענים. אחד מהם ביצע ניסוי של פיצוץ מטען בשטח פתוח באזור עארה. בנוסף, הם אספו מדחסים של מקררים ומטפים, כדי לייצר מהם מטעני חבלה רבי עוצמה, אולם לבסוף הפיגוע לא יצא אל הפועל.

בתחילת שנת 2016, מסר מוחמד זידאת לאחיו חסן, שפעל בשליחות החמאס, מידע על יעדים אפשריים לביצוע פיגועים, בהם תחנת הרכבת בבנימינה, בנוסף לבית כנסת בזכרון יעקב ותחנת אוטובוס בוואדי ערה שבה נוהגים להמתין חיילים רבים.

לשם כך, תכננו חסן זידאת וממדוח יונס לקנות רכב מכספם, אשר ישמש אותם לביצוע הפיגועים ולהעברת אמצעי לחימה. השניים אף תכננו לרכוש מחרטה בירושלים שנועדה לשמש אותם לייצור מטעני צינור.