האם אתם בעד הפגנות 'הפלג הירושלמי'?
 
אאא

בשעות הערב אמש (שלישי) יצאו מאות אברכים ותלמידי ישיבות המזוהים עם "הפלג הירושלמי", הנחשב לפלג קיצוני יותר בציבור הליטאי, לעצרות מחאה בצמתים הסמוכים לריכוזי הציבור החרדי בארץ.

ההפגנות, שהפכו עד מהרה לסוערות, התקיימו בבני ברק, ירושלים, צומת שילת, פתח תקווה ועוד כאשר במרבית המקומות נוצרה מהומה לאחר שהמפגינים ניסו לחסום את הכבישים ובתגובה הניסו אותם כוחות המשטרה תוך גל מעצרים חסר תקדים, שעד לחצות הלילה חצה את רף 50 העצורים.

במשטרה עדכנו הבוקר כי "הפגנות החרדים נמשכו לאורך הלילה במספר מוקדים במהלכם נעצרו 18 מפירי סדר. ההפגנה המרכזית התקיימה באזור כיכר השבת. במהלכה מאות מפגינים הפרו את הסדר ברחובות כיכר השבת, רש"י , צומת בר אילן, שמואל הנביא, יחזקאל וכביש חיים בר לב אשר במהלך ההפגנה נחסמו צירים, הוצתו פחים ויודו אבנים לעבר השוטרים. ללא נפגעים. נעצרו 13 חשודים (2 מהם קטינים).

הפגנה בפתח תקווה
הפגנה בפתח תקווה

"בבית שמש ברחוב רש"י כמה עשרות חרדים הפרו את הסדר וחסמו צירים. נעצרו 5 מפירי סדר (בגירים). בנוסף כמה חרדים ניסו לחסום את כביש 38 , פוזרו ע"י המשטרה".

המשטרה מסרה עוד כי "בכלל מוקדי ההפגנות המשטרה היתה ערוכה והגיבה בנחישות ובאפס סובלנות לכל נסיון חסימת צירים ופגיעה בשגרת החיים. המשטרה תפעל למצות הדין עם אותם מפירי סדר שנעצרו".

אחד הדברים המעניינים היה שלעיתים קרובות נוצרו במהלך ההפגנות עימותים פנימיים בין חרדים רבים שביקשו מהמוחים להפסיק וטענו כי מדובר במחאה הגורמת לחילול השם נורא ואיום ולהוצאת שם רע על כלל הציבור החרדי לבין המפגינים שטענו כי הם דווקא הם מקדשים שם שמיים ונלחמים על עתיד היהדות החרדית.

הבוקר, ביום שאחרי, נשמעים קולות רמים חריפים על אשר אירע אמש.

סוער ברחובות בני ברק (באדיבות המצלם)

"זה לא יאומן, אינני זוכר תופעה שכזו שחוסמים את רחוב רבי עקיבא לשעתיים שלמות, זה אבסורד של ממש", אומר ל"כיכר השבת", תושב חרדי המתגורר ברחובה הראשי של עיר התורה והחסידות. "קבוצת אנרכיסטים שמשתוללים ברחובה של עיר בגלל כביכול עריק אחד וגורמים גם נזק לכלל היהדות החרדית ובנוסף לבלאגן, אנדרלמוסיה ברחובה של עיר. זה פשוט הזוי ומטורף".

תושב נוסף מדבר על הרעש ועל העובדה שילדיו הקטנים לא נרדמו עד שעות הלילה המאוחרות. "הם עשו רעש, לכלוך ובכלל איזו דוגמא זו שבחורים צעירים במקום לשבת וללמוד בסדר שלישי יוצאים להפגין?", הוא תוהה בקול.

מנגד, פעילים בפלג הירושלמי לא מתרשמים ומבהירים כי מדובר בהפגנות שהינן חובת השעה ומיסודות הדת.

חלק מהמפגינים בבית המעצר
חלק מהמפגינים בבית המעצר
הגדלה
חלק מהמפגינים בבית המעצר
חלק מהמפגינים בבית המעצר

"מה זה קצת בלגן לעומת גזירת גיוס בני ישיבות שמחלחלת לתוכנו פנימה", הם אומרים, "המפגינים הם גיבורי החיל, הציבור החרדי צריך להכיר להם תודה שהם עושים את העבודה השחורה וגורמים לביטול הגזירה. השאננות שמחלחלת לתוכנו תגרום חלילה לגזירות נוספות רק במחאה אדירה ניתן יהיה למנוע את גיוס בני הישיבות וגזירות נוספות".

הוויכוח הפנימי המשיך גם בשאלה האם התקשורת הכללית, שהפכה את הדיווחים על ההפגנות לכותרות ראשיות, מבינה שמדובר במאות אנשים בלבד, מפלג מסויים, שאינם מייצגים את מרבית הציבור החרדי.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"העובדה שבעיתונים הממסדיים יתד נאמן, המודיע והמבשר, לא מדווחים על ההפגנות מלמדת שהם נעשות בניגוד לדעתם של רובם ככולם של גדולי הדור ואינם מקובלות על המיינסטרים החרדי", מסביר הבוקר עסקן ליטאי מוכר.

לדבריו: "חבל שבתקשורת החילונית אותם קיצונים מקבלים במה כביכול הם מייצגים את כלל הציבור החרדי וגורמים לחילול שם שמיים".

הפגנה בפתח תקווה
הפגנה בפתח תקווה
הגדלה
מפגינים בתא המעצר
מפגינים בתא המעצר

מנגד, פעיל בפלג הירושלמי טוען כי מדובר בנחיתות חרדית. "אני רוצה לראות מי מעז הבוקר להאשים את משטרת ישראל שפעלה בדורסנות ואלימות כלפי צעירים ומבוגרים שבסך הכל ביקשו לממש זכות אזרחית דמוקרטית ויצאו למחות ולהפגין.

"בעמונה המשטרה מחבקת את המתנחלים רק אלינו מתנהגים כמו אל מחבלים מסוכנים ומבצעים מעצרים מבישים של עשרות אברכים ובחורים שכל 'חטאם' הינו ששמעו בקול רבותיהם ויצאו למחות על עקירת הדת".