אאא

מינוי מפתיע במיוחד: מזכ"ל האו"ם החדש, אנטוניו גוטרש, שוקל למנות את שרת החוץ לשעבר, ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני), לתפקיד בכיר בארגון בדרג של תת מזכ"ל, כך מדווח הבוקר (ראשון) "ידיעות אחרונות".

המינוי של לבני נולד כפתרון למשבר הדיפלומטי שנוצר בסוף השבוע, לאחר ששגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, סיכלה את מינויו של ראש הממשלה הפלסטיני לשעבר, סלאם פיאד, לתפקיד שליח מזכ"ל האו"ם וראש משלחת הסיוע ללוב. באו"ם, כך נראה, מוכנים להכניס ישראלי לתפקיד בכיר העיקר שיוכלו לפנק גם את הפלסטינים.

על פי העסקה המתגבשת, אם האמריקנים יסירו את התנגדותם למינויו של פיאד, לבני תמונה כאיזון לתפקיד תת-מזכ"ל האו"ם. גוטרש שוחח בסוף השבוע עם לבני ודן איתה על המינוי, אך מטעמה של לבני נמסר שלא התקבלה כל הצעה רשמית.

באו"ם כנראה התחילו להבין שימיו של אובמה עברו וכי האמריקאים אינם מתכוונים לתת לארגון לפעול בצורה מגמתית כנגד ישראל. כזכור, טראמפ אף הודיע כי יקצץ משמעותית את התקציב שהאמריקאים מעבירים לו מידי שנה במחאה על ההתנהלות שלו נגד ישראל.

תת מזכ"ל האו"ם (USG) הוא אחד הדרגים הבכירים ביותר בארגון, עם שכר של בין 800 אלף למיליון שקלים בשנה ותחומי אחריות רחבים. בין המשרות שנמצאות על הפרק הן תת מזכ"ל לענייני מידע וקשר עם הציבור, אחראי על מדינות מתפתחות, שליח מיוחד לנושא מסוים ועוד.

לא הוסבר גם מדוע דווקא לבני תמונה לתפקיד הרם ולא משהו שישראל תבחר בו בצורה רשמית.

עם זאת, על פי הדיווח, כלל לא בטוח כי מינוי לבני יסיר את ההתנגדות האמריקנית-ישראלית, זאת מכיוון שההתנגדות היא אינה רק נגד פיאד באופן אישי, אלא נגד העיקרון שנציג של מדינה שאינה חברה באו"ם ימונה לתפקיד שליח המזכ"ל. מעבר לעובדה שאפילו ישראלי מעולם לא מונה לתפקיד כה בכיר באו"ם.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בשבוע שעבר פנה גוטרש במכתב לכל חברות מועצת הביטחון של האו"ם והודיע על כוונתו למנות את פיאד לתפקיד, בצירוף שם המדינה "פלסטין" בסוגריים. על פי נוהלי האו"ם, המינוי מותנה באישור בקונצנזוס של חברות המועצה, אלא שהמינוי הזה הקפיץ גם את הישראלים וגם את האמריקנים שמתנגדים להצגת הפלטסינים כמדינה למרות שבפועל הם אינם עומדים בקריטריונים הנדרשים.

שגרירת ארה"ב באו"ם, ניקי היילי, אמרה כי ממשל טראמפ הביע אכזבה מכוונתו של המזכ"ל למנות את פיאד. "במשך זמן רב מדי האו"ם העדיף בצורה לא הוגנת את הרשות הפלסטינית, באופן שגרם נזק לבעלת בריתנו ישראל", נכתב בהודעה של היילי. היא הוסיפה כי ארה"ב אינה מכירה במדינה הפלסטינית וכי אינה תומכת במסר שמינוי פיאד יעביר באו"ם.

בישראל חשבו שמדובר בתקדים מסוכן. הפלסטינים הם לא מדינה חברה ומינוי כזה נותן לבכיר פלסטיני כוח רב והשפעה על מטה האו"ם, דבר שגם בישראל וגם בארה"ב לא אהבו.

שגריר ישראל באו"ם, דני דנון, בירך על ההתנגדות האמריקנית למינויו של פיאד: "הממשל החדש בארה"ב מוכיח שהוא עומד עם ישראל בזירה הבינלאומית ופועל למען האינטרס המשותף של שתי המדינות. מדובר בתחילתו של עידן חדש באו"ם, שבו ארה"ב עומדת לצידה של ישראל נגד יוזמות אנטי ישראליות".