אאא

נמל אילת עתיד להעלות את תעריפי אחסנת הרכב — כך עולה ממכתב ששלח מנכ"ל הנמל גדעון גולבר לכלל יבואני רכב בשבוע שעבר. היבואנים מצדם טוענים שהייקור יתגלגל לצרכן או שהמכוניות יועברו לנמל אשדוד.

לדברי גולבר, הסיבה להעלאת התעריף היא מצוקת מקום בשטחי הנמל, שאילצה אותו לאחסן מכוניות מחוצה לו, בשטח של 200 דונם שהוכשר למטרה זו. כיום המחיר שמשלמים היבואנים על אחסון בנמל אילת הוא 10–15 שקל לרכב ליום, ועדיין לא ידוע בכמה הוא יעלה. לטענתו של גולבר במכתב, "פעילות זו, שכולה לטובת לקוחות הנמל, מצריכה השקעת משאבים רבים. הובלה של רכב יחיד משטח הנמל ליוטבתה עולה כ־105 שקל, ואין תמורה חוזרת להעברתו מיוטבתה למרכז הארץ, כלומר, מי שנהנים מההטבה הם היבואנים".

בשיחה עם "כלכליסט" הוסיף גולבר כי הגוף שמשכיר לו את השטח החיצוני לצורך אחסון הרכבים העלה את השכירות עליו פי שלושה. לדבריו, "פעילות האחסון, שכולה לטובת לקוחות הנמל, מצריכה השקעת משאבים רבים. הובלה של רכב יחיד משטח הנמל ליוטבתה עולה כ־105 שקל, ואין תמורה חוזרת להעברתו מיוטבתה למרכז הארץ, כלומר, מי שנהנים מההטבה הם היבואנים. נמל אילת ימשיך לתת שירות טוב, אבל לא נוכל לספוג לבד את כל העלויות".

2016 נחשבה שנת שיא לענף הרכב הישראלי, ונמסרו בה יותר מ־285 אלף מכוניות חדשות. בשל כך פנו יבואני הרכב לנמלי ישראל בדרישה להחזיק את המכוניות בשטחם. אחת הסיבות למצוקת המקום בנמל אילת נעוצה בתקנה של מינהל המכס מהשנה שעברה, שלפיה מתחילת יוני 2017 לא יורשו הנמלים להחזיק בשטחם מכוניות יותר מ־90 יום. משום שנמל אילת הוחרג מתקנה זו, ויבואנים מורשים להחזיק בו רכבים יותר מפרק זמן זה, הוגבר הביקוש לאחסון בשטחו. כמו כן, מחיר האחסון בנמל אילת נמוך מהמחיר בנמלי אשדוד וחיפה — 22 שקל לרכב ליום.

לטענת יבואני הרכב, המהלך יפגע בנמל אילת אנושות. על פי יבואן רכב יפני, "היתרון הגדול באילת הוא האחסנה הזולה. אם לא תהיה אחסנה זולה, אין סיבה להשאיר את המכוניות אצלו". במקרה כזה ייאלצו יבואני הרכב להעביר את מכוניותיהם לנמל אשדוד ולשלם יותר — תוספת שתגולגל לצרכנים.