אאא

תמונות הבובות של החיילים החרדים בדמות ה"חרדקים" שנתלו הבוקר (שני) בשכונת מאה שערים בירושלים ושתיעוד שלהם נחשף לראשונה ב"כיכר השב"ת גורמות לכעס ולזעם רב.

  חשיפת "כיכר השבת":

בצעד חריג קיבלה המשטרה בצהריים אישור מהפרקליטות לפתוח בחקירה בחשד להסתה בתליית הבובות. במשטרה אומרים כי "מדובר בצעד שאינו שכיח והוא אושר עקב חומרת המקרה והמשמעויות הנלוות אליו".

במערכת הפוליטית עורר הפרסום סערה של ממש כאשר רבים מכל קצווי הקשת קראו למשטרה ולמערכת אכיפת החוק לפתוח בחקירה מקיפה ולהעמיד לדין את תולי הבובות המסיתים נגד חיילי צה"ל.

המאמצים להסרת בובה במאה שערים (צילום: הערשי פרלמוטר)

ראש האופוזיציה ויו"ר המחנה הציוני, יצחק (בוז'י) הרצוג, אמר בתגובה כי"מה שהחל כקמפיין שיימינג מבזה, הפך הבוקר להסתה פרועה שקוראת באופן ברור לפגיעה בחיילי צה"ל החרדים, שעושים לילות כימים להגנה על גבולותיה של מדינת ישראל ואזרחי ישראל, תוך סיכון חיים ובמסירות נפש. דווקא בחג הפורים, בו אנו רוצים למגר את הרעה מקרבנו, אנו חוזים בהשוואה מזעזעת ומחלחלת בין חיילי צה"ל החרדים להמן הרשע".

הרצוג הוסיף ואמר: "אני קורא ליועץ המשפטי לממשלה לפרקליטות ולמשטרה להיכנס לעובי הקורה, להגיע למסיתים ולמצות עמם את הדין על הסתה וקריאה ברורה  לפגיעה בחיילים ובבני משפחותיהם.

"הציבור החרדי סולד מההתקפה הפרועה, שחצתה כל קו אדום בחודשים האחרונים ועליו לעמוד כחומה בצורה אל מול אותם מסיתים קיצוניים שבשולי החברה החרדית. זהו מאבק עקרוני שאסור לוותר בו עד מיגורו באופן מוחלט.

"אני והמחנה הציוני מחזקים ותומכים בחיילים החרדים ובכל חיילי צה"ל, מוקירים להם תודה על הפעילות החשובה ושישובו הביתה בשלום".

אחת הבובות שהוסרו (צילום: דוברות המשטרה)
אחת הבובות שהוסרו (צילום: דוברות המשטרה)

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן צייץ: "אני מזועזע מתמונות החיילים התלויים באזור שכונת מאה שערים. מצפה מהמשטרה והפרקליטות לעשות הכל כדי לחקור ולהביא לדין את העבריינים המתועבים, שאחראים למיצג ההסתה והשטנה הזה, אוודא אישית שזה קורה".

יו"ר 'יש עתיד' ח"כ יאיר לפיד פרסם בפייסבוק את התמונה שפורסמה ב"כיכר השבת", וכתב: "הבובה הזו, של חייל חרדי, נתלתה במאה שערים 'לכבוד' פורים. אין מילים. פשוט אין מספיק מילים כדי לגנות את הגועל, את טירוף הדעת, את האלימות הדוחה. כל אדם שפוי - כולל רוב החרדים - רואה את זה ולא מאמין למראה עיניו.

"המשטרה צריכה לבצע מעצרים, יש להעמיד אותם לדין על הסתה חמורה לאלימות. מדינת ישראל לא יכולה לעבור על זה בשתיקה".

השר לשעבר והמועמד לראשות מפלגת העבודה, אבי גבאי, אמר בתגובה לתליית הבובות כי "אני רואה בחומרה רבה את ההסתה כנגד מי שמשרתים בצבא ובייחוד כנגד חרדים המשרתים בצבא.

"מדובר בפלג קטן וקיצוני ואני מצפה ממשטרת ישראל למצוא את האחראים לכך ולהעמידם לדין לפני שיהיה מאוחר. אסור לנו להפקיר ולאפשר להתיר את דמם של מי שתורמים למדינת ישראל ומשרתים בצבא".

השרה גילה גמליאל, שיתפה בפייסבוק את הכותרת של 'כיכר השבת' שחשפה את המיצג וכתבה: "מאה שערים זה לא שטח הפקר. פניתי ליועץ המשפטי בדרישה לבדוק מי אחראי לדבר המזעזע הזה ולבא עימו חשבון. אני מזועזעת".

אחת הבובות במאה שערים (צילום: באדיבות המצלם)
אחת הבובות במאה שערים (צילום: באדיבות המצלם)

ח"כ איילת נחמיאס ורבין מהמחנה הציוני אמרה בתגובה כי "מדובר במעשים שיש בהם הסתה לרצח ברורה וחד משמעית נגד ציבור שבחר לתרום למדינה ולשרת בצה"ל. מעשים שכאלו ראויים לגינוי שאינו משתמע לשני פנים מצד הח"כים החרדיים ובמקביל לתגובה מהירה של רשויות אכיפת החוק.

"על המשטרה לעצור מידית כל מי שתלה בובת חייל מחלון ביתו ועל הפרקליטות להגיש נגד כתבי אישום בגין הסתה לרצח. התעלמות משמעה התרת דמם של החיילים החרדים".

כפי שדווח מוקדם יותר, שעה קלה לאחר הפרסום ב"כיכר השבת" על מיצג החיילים החרדים, הודיעה המשטרה כי הסירה מרחוב יחזקאל בבירה בובה שנתלתה סמוך לבנין מגורים בדמות חייל צה"ל ועליה כיתוב 'חרד"ק החוצה'.

הבובה שהוסרה הועברה לבדיקת המעבדות לזיהוי פלילי במשטרה ובמקביל החלה המשטרה לפעול אל מול פרקליטות המדינה כדי לקבל אישור לפתוח בחקירה בגין הסתה, אישור שניתן כעת.

כעבור זמן קצר פשטה המשטרה על שכונת מאה שערים להסרת יתר הבובות שנתלו, בסיוע כוחות מכבאות והצלה ירושלים. במקום התפתחו עימותים עם מפגינים, שניים עוכבו לחקירה.

הסרת בובה במאה שערים (צילום: זבולון סג.)
הסרת בובה במאה שערים (צילום: זבולון סג.)

"משטרת ישראל רואה בחומרה רבה את תופעת ההסתה כנגד חיילים חובשי כיפה על רקע שירותם בצה"ל", נמסר מהמשטרה. "המשטרה משקיעה מאמצים רבים לטיפול בתופעה, הן באמצעות איסוף מידע ממוקד כנגד תופעת ההסתה נגד לובשי מדים והן במישור החקירתי לשם איתור חשודים והבאתם לדין. המשטרה תנקוט ביד קשה ותפעל למיצוי החקירה והעמדה לדין של כל מי שמעורב בכך".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מאוחר יותר מסרה המשטרה כי אותרו שתי בובות נוספות הלבושות בדמות חיילי צה"ל שנתלו על גגות בניינים באזור כיכר השבת (רחוב חוקוק וזוננפלד). "כוח משטרה בסיוע כב"ה הורידו את הבובות. במהלך הסרתן החלה התקהלות והתגודדות חרדים , חלקם ניסו לשבש את פעולת הסרת הבובות. שני חשודים עוכבו והובאו לחקירה בתחנת לב הבירה".

כפי שדווח הבוקר לראשונה ב"כיכר השבת", במהלך סיור בסמטאות שכונות מאה שערים ובית ישראל בירושלים נתקלו מבקרים רבים בבובות של חיילים חרדים כביכול כשהם תלויים על מרפסות הבתים כזכר לדמותו של המן האגגי הרשע שנתלה על העץ.

המבקרים הביעו זעזוע ושאט נפש שכן העוול הינו כפול ומכופל גם כאשר תולי הבובות משווים חיילים חרדים לשונאי ישראל העמלקים וגם העובדה שמסמלים כי דינם מוות בתלייה כגורלו של המן הרשע.

"מלבד טעם רע לפגם ומעשה שלא ייעשה מדובר פשוט בהסתה לרצח ולפגיעה בחיילים אלו", אמרו המבקרים. "זה עלול להיגמר ברצח", מזהירים פעילים העוסקים בגיוס חרדים לצה"ל, הרואים בתופעות הללו עליית מדרגה במאבק מול המשרתים החרדים בצה"ל.