אאא

סיפורו של גנב השוקולד מסופרמרקט באזור גיזה שליד קהיר עורר סערה גדולה במצרים. האיש נעצר בידי המשטרה לאחר שנקלט במצלמות האבטחה. אף שמדובר בעבירה ברורה על החוק שראויה לגינוי, הציבור המצרי התרגש מסיפורו של "גנב השוקולד".

על פי הדיווח ב-ynet, חוסאם א-דין סיפר לחוקרי המשטרה שהוא הלך ברחוב עם בנו בן הארבע. כשבנו ראה ילדים אוכלים שוקולד, הוא ביקש מאביו גם. האב המובטל והעני לא רצה לאכזב את בנו, אז הוא החליט לגנוב שוקולד מהחנות. לרוע מזלו, מצלמות האבטחה תיעדו את מעשהו ועובדי החנות הזעיקה את המשטרה שעצרה את האב.

א-דין טען בחקירתו שזו הפעם הראשונה בחייו שהוא גונב משהו. הוא גם ביקש מבעל החנות לבטל את התלונה נגדו בתמורה לתשלום מלא עבור השוקולד שנגנב. גנב השוקולד שוחרר בינתיים למעצר בית, אך הוא אמור לעמוד למשפט משום שהתלונה נגדו לא בוטלה.

סיפורו של גנב השוקולד הגיע במהרה לכלי התקשורת במצרים ובעולם הערבי בכלל וכן לרשתות החברתיות. וכמו בכל סיפור, התגובות של הגולשים היו מעורבות. היו כאלה שהביעו הזדהות עם הגנב האומלל בשל מצבו הכלכלי הקשה ותקפו את הרשויות במדינה הערבית שבעצמה שרויה במצב כלכלי קשה. "מעצר לגנב השוקולד ושחרור לגונבי המיליונים", כתב הגולש כרים אחמד והוסיף: "#מצרים ארץ הנסים והנפלאות". הפעילה הפוליטית ראדה נג'יב כתבה: "שורש הסיפור הוא לא אבא שגנב שוקולד עבור הבן שלו, אלא ילד שהשתוקק לאכול שוקולד ואביו לא יכול לקנות אותו בשבילו".

מנגד, היו מצרים שטענו כי גניבה איננה מוצדקת בשום מקרה. "אל תהפכו את הגנב לגיבור רק משום שאנחנו מתנגדים למשטר מושחת", כתב עימאד א-דין.

ברשת "אל-ג'זירה" הקטארית, הידועה באיבתה למשטרו של נשיא מצרים עבד אל -פתאח א-סיסי שהפיל את משטר האחים המוסלמים, פרסמו תגובות של גולשים ברשתות החברתיות שאמרו כי הסיפור שופך אור על הדוחות הכלכליים שמצביעים על עלייה בשיעור העוני במצרים.

כמה משפטנים במצרים שהזדהו עם הסיפור של גנב השוקולד התנדבו להעניק לו הגנה משפטית. "העמדתו של האב למשפט פלילי בגין גניבת שוקולד עבור בנו לא קשורה בשום צורה לצדק או ליישום רוח החוק", אמר עורך הדין, מוחתאר מוניר לעיתון "אל-קודס אל-ערבי". ברשת אל-ערביה טענו כי נשים במצרים ביקשו לדעת את כתובתו של האב כדי לשלוח לו כמויות גדולות של שוקולד. מעריצים אחרים של גנב השוקולד הבטיחו לחלק שוקולד במהלך הדיונים בבית המשפט, וברשתות החברתיות קראו רבים לבעל החנות לחזור בו מהתלונה נגד א-דין.

אלא שאז התבררה הסיבה האמיתית מדוע לא הסכימו לוותר לו בעלי החנות למרות סיפורו מכמיר הלב. מנהל המכירות של החנות, מוראד מוחסן, חשף בראיון טלוויזיוני כי האב גנב בעבר שוקולד מהסופר שלו ותמיד ויתרו לו - לא פעם אחת, לא פעמיים, אלא חמש פעמים. כאשר התברר שמדובר בגנב סדרתי ולא באדם שמעד באופן חד-פעמי, זעמו מצרים רבים על גנב השוקולד ואמרו שהוא "סוחר" בעוני וברגשות של האנשים.