אאא

רשת אופנת הילדים 'בנים' הינה רשת ידועה ובעלת סניפים בכל הריכוזים החרדיים שלאחרונה פתחה סניפים בניו יורק ובשמגר. החנות נודעת בקטלוגים יצירתיים ומושקעים בהם מצולמים ילדים קטנים וביניהם ילדות גן עד גיל חמש.

אמש פרסמה מנכ"לית הרשת, הני כץ, פוסט ברשת החברתית המציג את תמונתה של ילדה קטנה לבושה בצניעות - תמונה שהופיעה בקטלוג הרשת ומגיעה לכל בית חרדי. לצד התמונה הוצגה מודעה שהתפרסמה בעיתון מקומי באשדוד ובו הפכה הילדה לקולב כאשר רגליה, ידיה וראשה נמחקו.

גם הפאנית לאה פריד מהפאניות המובילות בחיפה ובעלת סלון H&L פרסמה מודעה בעיתון מקומי בחיפה. לאחר כשבוע קיבלה שיחות טלפון מ"אנשי חינוך" ובהן היא נדרשה לצנזר זוג נעלי נשים שהופיע במודעה תוך הדגשה שאם היא לא תצונזר יצאו מודעות נגד העיתון ונגדה. ואכן זה מה שהיא עשתה וצנזרה את הנעלים, אך תיכף היא החלה לקבל טלפונים על כך שלא צנוע לפרסם קווצת שיער המשתפלת ממזוודה תוך איומים שבאם השיער לא יצונזר העסקנים יפנו לבית דין.

המודעה המקורית

אמנם זו לא הפעם הראשונה שישנה צנזורה בעיתונים החרדים, אך נדמה שבכל עונת פרסום לפני חגים נשברים עוד ועוד שיאי צנזורה המציגים את "עצמאותם" של העיתונים ואת יכולתם הכמעט בלתי מוגבלת של "אנשי חינוך" לשלוט בעולם הפרסום החרדי.

המודעה המצונזרת
המודעה המצונזרת
הגדלה

מרשת 'בנים' נמסר בתגובה: "אנו פונים לכלל הציבור ועל אף שאיננו מוצאים סיבה בצנזורה של התמונה אנו מכבדים בחירתו של העיתון לצנזר. בכל אופן. לקראת חג הפסח נשמח לראותכם באחד מסניפינו ובסניף החדש ברחוב שמגר".

מהפאנית לאה פריד נמסר בתגובה כי "אנחנו מכבדות ורגישות לקוחותינו המגיעות מכל גווני הקשת ולכן התחשבנו בתחילה ו"מחקנו" את הנעליים. כשהתחלנו לקבל טלפונים גם על השיער הבנו שאם נגיב לכל אחד אנחנו רק נעודד פניות נוספות ומכאן ההשתלטות של "ועדת כשרות" על העסק שלנו קצרה מאד".