אאא

כלי תקשורת ברוסיה מפרסמים הערב (יום ב') תמונות ראשונות של האדם שלפי החשד ביצע בצהריים את הפיגוע ברכבת התחתית - ה'מטרו' בסנט פטרבורג בו נהרגו ונפצעו עשרות. בתמונות נראה גבר מזוקן החובש כיסוי ראש.

לפי דיווחים, האיש האלמוני המופיע בתמונות נתפס במצלמות האבטחה מניח תיק מסמכים ובו מטען חבלה באחד מקרונות הרכבת התחתית. אחר כך הוא ירד מהקרון - והמטען התפוצץ כשהרכבת הייתה בדרכה בין שתי תחנות. לפחות עשרה בני אדם נרצחו ועוד 47 נפצעו בפיגוע.

ברוסיה פורסמה הערב גם תמונה של מטען החבלה שנמצא ונוטרל בתחנה של הרכבת התחתית במקום אחר בסנט פטרבורג. הרשות הרוסית ללוחמה בטרור מסרה כי מדובר במטען מאולתר וכי הוא נמצא בתחנת הרכבת התחתית פלושצ'ד ווסטנייה, במרכז העיר.

כזכור, הפיגוע אירע בסביבות השעה 15:00 (שעון ישראל) באזור תחנת המטרו "כיכר סנאיה". בעקבות האירוע סגרו הרשויות את מערכת המטרו בעיר, השנייה בגודלה ברוסיה.

סוכנות הידיעות הרוסית "טאס" דיווחה שהפיצוץ נגרם ממטען נפץ שהכיל חומרי רסס, והחוקרים הרוסים אמרו שהוא קרה בעת שהרכבת הייתה בנסיעה בין שתי תחנות. עוצמת הפיצוץ של המטען בסנט פטרבורג הייתה כשל 200 גרם TNT.

ההערכות הן שמדובר בטרור איסלאמי ממנו סובלת רוסיה לא מעט ולנוכח איומים הולכים וגוברים מצד דאעש בו נלחמת רוסיה לצדו של אסד וסוריה.

כבר זמן קצר אחרי הפיצוץ אמר הסנאטור הרוסי ויקטור אוזרוב לסוכנות הידיעות "אינטרפקס" שהפיצוץ נראה כמו אירוע טרור. בשל החשד שמדובר בפיגוע מיהרה עיריית מוסקבה להודיע כי היא מגבירה את האבטחה ברכבת התחתית בבירת רוסיה, והרשות הרוסית ללוחמה בטרור הודיעה כי תוגבר האבטחה במרכזי תחבורה ציבורית בולטים. 

בקיץ 2016 נטל דאעש אחריות לתקיפת שוטרים ממזרח למוסקבה על ידי שני גברים חמושים בגרזנים ובאקדחים. השניים חוסלו על ידי כוחות הביטחון הרוסיים. שני שוטרים נפצעו בתקיפה. דאעש פרסם אז סרטון נטילת אחריות שבו נראו השניים נשבעים אמונים למנהיג דאעש, אבו בכר אל-בגדדי. דאעש קרא מאז לא פעם לפעיליו ולתומכיו ברחבי העולם להוציא לפועל פיגועים ברוסיה וייתכן כי מדובר בהצלחה של הארגון הרצחני.