אאא

עלות חידוש מלא טילי הטומהוק של ארה"ב בעקבות המתקפה בסוריה ביום חמישי בלילה עומדת על כ-60 מיליון דולר. כך לפי אתר "מרקטווץ". ארה"ב שיגרה 59 טילים כאלו על בסיס אווירי בסוריה, בתגובה למתקפה הכימית של ממשלת סוריה שבה נהרגו עשרות אזרחים.

לורן ת'ומפסון, יועצת וסמנכ"לית תפעול של מכון לקסינגטון, אמרה ל"מרקטווץ" כי להערכתה, הצבא האמריקאי רכש את הטילים, המיוצרים על ידי חברת ריית'יאון, תמורת מיליון דולר כל אחד, ואולם הטילים שיחליפו אותם שודרגו - ועלותם עשויה להיות גבוהה יותר.

טום קראקו, מנהל במרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים, אמר כי הביקוש לטילי טומהוק לא נחלש אף פעם. הוא מעריך כי עלות כל טיל חדש תהיה כמיליון דולר.

על פי התקציב של חיל הים האמריקאי ל-2017, עלות כל טיל הוא כ-1.5 מיליון דולר – מחיר הגבוה משנים קודמות, זאת ככל הנראה משום שחיל הים צמצם את התוכנית, ולא מתכוון – לעת עתה לפחות – לרכוש טילי טומהוק נוספים עם תום השנה. כך על פי טוד האריסון, גם כן מהמרכז ללימודים אסטרטגיים ובינלאומיים.

(צילום: צבא ארה"ב)

את טילי הטומהוק ניתן לשגר מספינת טילים או מצוללת. בהתקפה על סוריה הטילים שוגרו ממשחתות של הצבא האמריקאי בים התיכון, על פי דיווחים.

טילי הטומהוק הם חלק מהארסנל של הצבא האמריקאי כבר שלושה עשורים, ולראשונה שוגרו במלחמת המפרץ ב-1991. גרסאות חדשות של הטיל שימשו במתקפה באוקטובר נגד מטרות בתימן, לאחר המתקפה על ספינות חיל הים האמריקאי. היתרונות של הטיל הם טווחי השיוט הארוכים שלו, רמות הדיוק הגבוהות - והעובדה שהם לא מצריכים שליחת טייס לתוך שטח האויב.