אאא

המראה של קערות מרק לצידי הדרך בבנגקוק עלול להפוך לנחלת העבר, החל מהשנה הבאה. אמנם בנגקוק ידועה ברחבי העולם הודות לדוכני המזון המפארים את רחובות הבירה התאילנדית, אך הרשויות החליטו לשים קץ למנהג עד סוף השנה הנוכחית. הטענה הרשמית היא שהאיסור נובע מטעמי "סדר והיגיינה", אך לפי חלק מההערכות מדובר בניסיון לחקות את האווירה המסודרת והנקייה של סינגפור.

הפעולות של העיר נגד הדוכנים באו לידי ביטוי כבר בחודשים האחרונים, כשפקחים החלו לנסות ולרכז את כל הרוכלים באזורים מסויימים בלבד בעיר, אך כעת הם התקדמו במאמצים והחלו לאסור על פתיחת דוכנים לצידי הרחובות הראשיים. האזורים המפורסמים של דוכני המזון צ'יינהטאון ורחוב קאו סאן הם הבאים בתור. "פקחי העירייה פועלים להיפטר מדוכני המזון בכל 50 המחוזות של בנגקוק ולהחזרת המדרכות להולכי הרגל", מסר וונלופ סוואנדי, יועצו של מושל בנגקוק."הרוכלים השתלטו על המדרכות ליותר מדי זמן זאת למרות שאנחנו מספקים להם מרחב למכור מזון ומוצרים אחרים בצורה חוקית בשוק".

הדוכנים הללו נחשבים לחלק מהחוויה הקולינרית שמציעה בנגקוק למקומיים ולתיירים. בנוסף למחיר הזול של המנות, מדובר באוכל אותנטי ומסורתי, אולם, הרשויות טוענות כי הדוכנים מלכלכים את הרחובות וחוסמים את המעברים. "כל סוגי הדוכנים, כולל של בגדים, פריטים מזויפים ואוכל לא יורשו לפעול ברחובות הראשיים", הוסיף סוואנדי.

המהלך המתוכנן נתקל בתגובות פושרות. "לנקות את העיר מהדוכנים זה כמו לנקות אותה מהתרבות שלה", אמר אחד מתושבי בנגקוק לסוכנות החדשות AFP.

לדבריו של טום וואטר, שנחשב למומחה על תאילנד, מאז מאי 2014, אז הדיחו ראשי הצבא את ראש הממשלה, בנגקוק מנסה להשתנות מבירה מבולגנת והדוניסטית לגרסה צנועה ומאורגנת של סינגפור. "20 אלף בעלי דוכני הרחוב שעומדים בפני פינוי הם דווקא אחד ממקורות המשיכה של העיר, שמוגדרת כאחת מבירות אוכל הרחוב של העולם", אמר לעיתון הבריטי הטלגרף. עוד הוסיף כי קרוב לוודאי שלא הציעו לרוכלים פיצוי הולם, כך שמאות אלפי העניים שבזכותם העיר פועלת – מהמנקים ועד לנהגי המוניות - לא יוכלו להרשות יותר לעצמם לאכול במרכז העיר.