אאא

הבורסה ליהלומים ברמת גן ניסחה קוד אתי, ובין מחבריו גם מחבר הקוד האתי של צה"ל, הפרופסור אסא כשר.

בורסת היהלומים, שבשנים האחרונות נקשרו לשמה אירועים שפגעו בתדמיתה כמו הבנק המחתרתי שפעל בה, פועלת לשינוי תדמית זו. לטענת אנשיה, מדובר בבורסת היהלומים הראשונה בעולם שמנהיגה קוד אתי.

ניסוח הקוד ארך למעלה משנתיים, בתקופתו של נשיא הבורסה הקודם, שמואל שניצר, בהובלת חברת הבורסה אמה ינובר, וכן אשר דלומי, מוותיקי הענף, שכיהן כיו"ר הוועדה לניסוח הקוד.

זהירות בכבודו של אדם

הקוד מחייב את חברי הבורסה ליהלומים בשורת ערכים, בהם אחריות, אמון, הגינות, יושרה, מומחיות, מסורת, עסקיות, ערבות הדדית וכבוד האדם.

בין השאר, נקבע בקוד האתי כי "חברי הבורסה נזהרים בכבודו של אדם שהם באים איתו בדברים במסגרת פעילותם (עבודתם) – לקוח, עמית, עובד, יצרן, ספק – בלא הבחנה על פי לאום, עדה, דת, צבע, מין ומעמד כלכלי".

"חברי הבורסה פועלים במסגרת ההסדרים שהם נדרשים להם על פי כל דין. משתפים פעולה עם כל רגולטור מטעם המדינה. פועלים בנחישות לתיקון המעוות נוכח כל התנהלות שלא כדין".

"חברי הבורסה מפעילים ערבות הדדית, יבטיחו עזרה מיידית, מכובדת, משמעותית ושוויונית לכל חבר בורסה המוצא את עצמו בצורך אישי מיוחד לעזרה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"חברי הבורסה אחראים יחד על התנהלותו התקינה של ענף היהלומים, הכשרת פעילים חדשים בענף וחניכתם ,פיתוח הענף ושמירה על המוניטין והקשרים הבינלאומיים האמיצים".

"בין חברי הבורסה שורר אמון הדדי, מוחלט ומתמיד. החברים מקיימים תחרות הוגנת בינם לבין עצמם. חברי הבורסה מקיימים כל פעילות באופן ההולם את הייעוד, התקנונים, האתיקה וכללי ההתנהלות. חברי הבורסה מתרחקים מהפצת שמועות וניהול מתקפות ברשתות חברתיות".

"חברי הבורסה עוסקים בפעילות רק לאחר שרכשו ידע ומיומנות של מומחה. החברים הם שותפים פעילים במאמץ לפיתוח וליישום חידושים טכנולוגיים בעיבוד, שיווק וכל שאר הפעילויות בבורסה".

כשר ציין כי "השקתו של קוד אתי בגוף גדול וחשוב היא תמיד אירוע חשוב. קוד אתי הוא הצהרה, הוא מתווה דרך ומגבש זהות. מקום ללא קוד אתי הוא מקום שבו כל אחד לעצמו. הבורסה ליהלומים היא מקום שקיומו מבוסס על אמון בין אנשים. יש תחומים שבהם ישראל היא חברת מופת והבורסה ליהלומים תורמת לכך לא מעט".