אאא

כידוע, ימים אלו מאופיינים בדרך כלל בתנועה ערה של כלי רכב בכבישי הארץ ובהם רבים נוהרים אל אתרי הנופש הפארקים ואתרי טבע.

במשטרה מציינים כי חשוב לזכור כי בחופשת 'בין הזמנים' נהגים רבים, ביניהם צעירים, נהגים חדשים וחסרי ניסיון יומיומי בנהיגה עולים בהמוניהם על הכביש ונוהגים שעות ארוכות בכל רחבי הארץ, חלקם אף מובילים בכלי הרכב בני משפחה נוספים.

"משטרת ישראל שמה לה כיעד מרכזי את הבטיחות בנהיגה המאתגרת של ימי 'בין הזמנים' וכל המאמצים יעשו על מנת שחלילה לא יקופחו חיי אדם עקב נהיגה רשלנית ופזיזה", נאמר בהודעת המשטרה.

"על מנת להימנע מתאונות דרכים הנגרמות מהיעדר ניסיון בנהיגה, אגף התנועה פונה ומבקש לעשות כל מאמץ שהנהג האוחז בהגה יהיה בעל ניסיון רב ככל הניתן. בפשטות ניתן לומר כי הוא הנושא באחריות על חיי הנוסעים שאיתו ובחיי הולכי רגל ונהגים אחרים שמסביבו", ממליצה המשטרה.

באגף התנועה פרסמו גם רשימת הוראות בטיחות וכללי התנהגות מצילי חיים למשתמשי הדרך:

 1. חלה חובה להישמע להנחיות שוטרי ומתנדבי התנועה המכווינים את התנועה. אין טעם ואין צורך להיכנס עמם לוויכוח מאחר ובידם ישנה את תמונת מצב התנועה העדכנית ביותר בכלל הגזרות, וההוראות שלהם גם אם אינם נראות לנהגים, בסופו של דבר יקלו על התנועה בכבישים.
 2. יש להימנע מלעצור בשול הדרך אלא רק במפרצי בטיחות, חירום ותחנות ריענון.
 3. בעת תקלה ברכב בכבישים בינעירוניים, יש להתקשר למוקד המשטרה שמספרו 100 ולהמתין עם כל המשפחה מעבר למעקה הביטחון עד להגעת ניידת משטרה זאת כאשר לובשים אפוד זוהר ופורסים בזהירות משולש אזהרה ומדליקים את אורות המצוקה.
 4. על ההורים להקפיד על התקני ריסון ובטיחות תקניים לילדיהם. הנושא הזה בנפש כל אדם. לצערנו נראים עדיין מחזות מפחידים בהם הורים מהמרים על חיי ילדיהם ואינם מקפידים על ריסון ועיגון נכון, ויש אף המגדילים לעשות והילדים יושבים בתא המטען ובכך מסכנים את חייהם.
 5. חלה חובה לבדוק אם כל נוסעי הרכב מחוץ לרכב כאשר מגיעים למקום חניה.
 6. חלה חובה להימנע מכל היסח דעת במהלך הנהיגה, בדגש על שליחת מסרונים משחק בטלפון או דבר אחר.
 7. לקראת נסיעות ארוכות עם ילדים, מומלץ להיערך מבעוד מועד לתעסוקה עבור הילדים על מנת להימנע מהיסח דעת של הנהג.
 8. על הנהגים להימנע משתיית אלכוהול טרם עלייתם לרכב.
 9. במהלך נהיגת לילה או נהיגה ממושכת, יש להקפיד על עצירות רענון לעתים תכופות. אין כל יכולת לשלוט על עייפות, ולרוב היא זו שמנצחת. לכן, עצירה ורענון מצילת חיים.
 10. חלה חובה למתן תשומת לב לרוכבי הדו גלגלי, בדגש על רוכבי האופניים, הרוכבים בצירי התנועה.
 11. יש לגלות משנה זהירות להולכי רגל בכלל ולילדים בפרט. יש לזכור שרבים מהם נמצאים בחופשה ועושים שימוש בצירי הדרך ובמעברי החצייה.
 12. לא יוצאים מכלי הרכב לפני שבודקים אם כל הילדים בחוץ. מומלץ להשאיר תיק אישי או ארנק במושב האחורי.

מוקד אגף התנועה של משטרת ישראל יעדכן את הציבור באמצעי התקשורת באופן שוטף לגבי הסדרי תנועה ועומסים. כמו כן ניתן יהיה לקבל מיידע נוסף שאינו חירום במוקד 110 של משטרת ישראל.