אאא

החשש מחילולי שבת המוניים על רקע ההדלקות בל"ג בעומר במירון, החל במוצאי שבת, הביא חצרות חסידיות רבות לדחות את מועד ההדלקה לשעה מאוחרת יותר על מנת שהשוטרים וכוחות האבטחה לא ייאלצו לחלל שבת.

אלא שהבוקר (שני) חושף עיתון "מרכז העניינים" כי

על פי הפרסום, השיב בשנה שעברה הרב כשנשאל על ההדלקה השנה: "אין לי ברירה אלא להגיד לשוטרים שלי שמותר להם לנסוע בשבת ב-2 בצהריים כדי להגיע לקבר הרשב"י ולפקח שם. זה כרוך בפיקוח נפש, אמנם במוצאי שבת אבל צריך להיערך לכך".

הרב אף טען כי כתב על כך תשובה תורנית ארוכה וקיבל את הסכמתם של תלמידי חכמים.

בסיכום תשובתו, כתב הרב ברכיהו כי "ככלל, ראוי לדחות אירוע המוני, שחל סמוך לאחר מוצאי השבת ואשר דורש לשם אבטחתו היערכות מוקדמת של כוחות הביטחון, הכרוכה בחילול שבת. אם יש הכרח או מצווה לקיימו במוצאי שבת דווקא, או שהמארגנים לא דחו אותו אף שכך היה ראוי, מותר לאנשי כוחות הביטחון וההצלה לנסוע בשבת כדי להיערך לאבטחת האירוע מחשש סכנה ופיקוח נפש של הרבים".

תשובתו של הרב ברכיהו (באדיבות 'מרכז העניינים')
תשובתו של הרב ברכיהו (באדיבות 'מרכז העניינים')

"כמו כן", הוא מוסיף, "אין איש כוחות הביטחון וההצלה חייב להגיע למקום האירוע מערב שבת כאשר הדבר פוגע בסעודות השבת שלו עם בני משפחתו וגורם לטרחה מרובה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הרב מציין עוד כי בשנת תשע"ד, חל ל"ג בעומר במוצאי שבת אך החוגגים לא דחו את ההילולה, "ולכן מותר לשוטר לנסוע בשבת כדי להיערך לאבטחת ההילולה".

בדוברות המשטרה מציינים ל"כיכר השבת" כי "המשטרה תעשה כל מה שניתן לצמצם את הגעת השוטרים בשבת. כל שוטר שיבקש יקבל אירוח בקרבת מקום והשוטרים היחידים שיכנסו בשבע בערב לציון יהיו נוכרים".

כמו כן הם מדגישים כי הרב ברכיהו הדגיש בפסיקתו שקודם כל יש לדחות את ההדלקות. לדבריהם, "ממה נפשך המונים יגיעו למירון בכל מקרה, ובמצב הביטחוני במדינה אין הרבה ברירות, אלא אם כן ידחו את כל האירוע ליום ראשון בערב".