אאא

בבית המשפט המחוזי בתל אביב הוגש היום (שני) על ידי מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה כתב אישום נגד הצעיר מאשקלון, שהתריע במזיד על פצצות שכביכול הוטמנו במוסדות יהודיים ברחבי העולם.

את עיקר איומי השווא שלו ספגו כידוע מוסדות יהודיים, אך בניזוקים היו גם נמלי תעופה, חברות תעופה, בתי ספר, תחנות משטרה ומספר אישים ששמם לא הוזכר.

העבירה המרכזית בה הוא מואשם היא סחיטה באיומים, בנוסף לעבירות של פרסום ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה, עבירות מחשב והלבנת הון שביצע במשך כשנתיים. באישומים נוספים מיוחסות לו עבירות של נשיאת נשק, תקיפת שוטר, תיווך לסחר בסמים, מתן אמצעים לביצוע פשע, פרסום והחזקת חומרי תועבה.

הפרקליטה של החשוד, שירה ניר, מציגה את צילום הגידול בראשו וטוענת כי הוא אוטיסט (צילום: בראל אפרים, ynet)

מכתב האישום עולה, כי הוא ביצע מעשים אלה באמצעות האינטרנט ושימוש באמצעים טכנולוגיים מתוחכמים לצורך הסוואת מקור ההתקשרות ולהסוואת קולו. כך, בין היתר, הוא "גלש" באמצעות נתבי אינטרנט של אנשים אחרים בסביבת מגוריו, שאליהם התחבר באמצעות אנטנה ייעודית רבת עוצמה. בנוסף, הוא השתלט באמצעים מקוונים על מחשבים זרים, ופעל מתוכם לביצוע העבירות, כך שהעקבות לפעולתו יובילו אל המחשב הנשלט ולא אליו.

"מטרתו של הנאשם", כותבת הפרקליטות, היתה לגרום לפאניקה ציבורית ניכרת, להזנקת כוחות חירום רבים למקום המאוים, לגרום לפינוי בהול של המקום, לעריכת חיפושים וסריקות במקום, וליצור הד תקשורתי לכל המהלך, אשר יעצים את הפגיעה הגלומה במעשיו. ואכן, כתוצאה מפעולותיו הוסבו נזקים כבדים ביותר: במספר מקרים בוטלו טיסות ומטוסים הונחתו בנחיתת חירום, ואילו במקרים אחרים פונו בתי ספר ומוסדות יהודיים והוקפצו כוחות ביטחון רבים".

במשך שנתיים התקשר ההאקר הישראלי הצעיר לכ-2,000 גופים שונים, ובהם בתי ספר, קניונים, תחנות משטרה, בתי חולים, מוסדות יהודיים, מוסדות ציבוריים שונים ועוד, תוך שימוש בשיטות מתוחכמות להסוואת זהותו, ואיים עליהם כי מעשי טרור ורצח עתידים להתבצע באותם מקומות. כך למשל, הוא איים על הקונוסוליה הישראלית במיאמי, וכתוצאה מאיומיו הוזעקו כוחות משטרה אשר פינו את אנשי הקונסוליה. במקרה אחר איים הנאשם על בית חולים בניו ג'רזי, וכתוצאה מאיומיו הגיעו כוחות משטרה רבים למקום ומטופלים פונו מבית החולים.

בנוסף, הנאשם הציע ב"רשת האפלה" (דארקנט) את שירותיו בביצוע שיחות הפחדה, סחיטה ואיום ובשליחת הודעות מעין אלה בדואר אלקטרוני, וזאת בתמורה לתשלום, כאשר המזמינים התבקשו לשלם במטבע הווירטואלי ביטקוין, אשר מונע אפשרות לעקוב אחר "נתיב הכסף". הוא פרסם מחירון לשירותיו אלה בהתאם ליעד השיחות המבוקש (חברות תעופה, בתי ספר, תחנות משטרה ועוד). כתב האישום מייחס לנאשם רווח כספי של כ-873 אלף שקלים בביטקוין. בשלב מסוים, הוא אף שכר שני קבלני משנה שיבצעו עבורו חלק משיחות האיום.

כתב האישום מתאר בין היתר אירוע של איום על מטוס אל-על שעשה את דרכו לישראל. כתוצאה מכך, הוקפצו מטוסי קרב צרפתים ושווייצרים כדי ללוות ולפקח על המטוס, כך שאם תהיינה אינדיקציות לריסוק המטוס מעל אדמת שוויץ, המטוס ייורט מבעוד מועד. במקרה אחר איים הנאשם על שדה תעופה בקנדה, וכתוצאה מאיומיו הוסט מטוס נוסעים לשדה תעופה אחר, והנוסעים הוצאו מהמטוס במהרה בהליך של פינוי חירום באמצעות מגלשות, וכתוצאה מכך נפצעו 6 נוסעים.

במקרה אחר, הוא איים על המטוס ששימש את קבוצת הבוסטון סלטיקס מה-NBA, בעת שהיתה בדרכה למשחק, דבר שהוביל לעריכת סריקות במטוס.

אישום שלישי העומד מולו כעת, הוא התקשרותו בכ-48 מקרים לתחנות משטרה, תוך שימוש בדרכים מתוחכמות להסוואת זהותו, איים על השוטרים וטען בפניהם בכזב כי הוא מחזיק בילדים קטנים או בבני משפחה כבני ערובה, בכתובת מסויימת שמסר לשוטרים, וכי בכוונתו להוציאם להורג בתוך זמן קצר וכן לירות בשוטרים שיגיעו לכתובת. בחלק מהמקרים הזניקו השוטרים כוחות משטרה לכתובת שמסר הנאשם, מפני האיום והטלת האימה. כך למשל, הנאשם התקשר ואיים על משטרת ניו ג'רזי שהוא חמוש ומחזיק שלושה ילדים כבני ערובה ובכוונתו לירות בראשם ובשוטרים שיגיעו למקום.

באישום נוסף מתואר כיצד הנאשם איים ואף ניסה לסחוט כספים באיומים מארנסטו לופז, סנאטור של מדינת דלוור בארה"ב, וזאת על רקע הודעת גינוי פומבית שפרסם לופז כנגד מעשים קודמים שביצע הנאשם. בנוסף, הוא התקשר והטריד מספר פעמים את ג'ורג' ליטל, בכיר לשעבר במשרד ההגנה של ארה"ב, בין היתר כשאמר לו שיחטוף את ילדיו ויהרוג אותם.

הנאשם נהג לתעד חלק ממעשי ההפחדה במחשבים שברשותו, תוך סידור פעולות ה-swatting לפי תאריכים, סוגי המוסדות שאוימו, וכן תיעד חלק מהדיווחים החדשותיים על הפאניקה שגרמו מעשיו. כאמור, בגין מסכת המעשים הנוגעת לפעולות האיום וההפחדה מיוחסות לנאשם עשרות עבירות של סחיטה באיומים, פרסום ידיעות כוזבות הגורמות פחד ובהלה, עבירות מחשב והלבנת הון.

כאמור, כתב האישום כולל מספר אישומים נוספים בגין מעשים אחרים: נשיאת נשק, תקיפת שוטר ותקיפה הגורמת חבלה של ממש, כאשר במהלך מעצרו הראשוני בביתו באשקלון, תוך כדי עריכת חיפוש בבית ותפיסת מחשביו, הנאשם השתלט על אקדח של אחת השוטרות שהיו במקום. השוטרים השתלטו עליו וחילצו את האקדח המשטרתי מידיו

באישום השישי מיוחסת לו עבירה של מתן אמצעים לביצוע פשע ב"רשת האפלה", ומתאר כיצד הנאשם הציע למכירה מדריכים וערכות ממוחשבות ואמצעים לזיוף תעודות זהות ומסמכים רשמיים, לייצור רעלים, לייצור סמים, להפצת וירוסים במחשב, לפריצה לחשבונות פייסבוק ו-וואטסאפ, ואף לייצור חומרי נפץ ומטעני חבלה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אישום שביעי מייחס לו תיווך לסחר בסמים ב"רשת האפלה", בכך שתיווך בין מוכר סמים מקנדה לבין רוכשי סמים ב"רשת האפלה", ונטל עמלה מסכום המכירה של הסמים.

באישום האחרון הוא מואשם בעבירות של פרסום והחזקת חומרי תועבה.

"חקירת הפרשה ביחידת הסייבר בלהב 433", מדגישה הודעת משרד המשפטים, "התפרשה מקצה העולם עד קצהו (מאוסטרליה ועד ארה"ב), ונערכה בשיתוף פעולה בין משטרת ישראל ופרקליטות המדינה, באמצעות המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה, לבין רשויות החקירה והתביעה הזרות (FBI, משרד המשפטים האמריקני, רשויות חקירה באוסטרליה ובמדינות נוספות).

בפרקליטות מציינים, כי "מאחר שחלק מהעבירות בוצעו בהיותו של הנאשם קטין, חל איסור על פרסום שמו ולא נוכל למסור את כתב האישום עצמו".

תגובת עורכת הדין שירה ניר המייצגת את ההאקר: "כתב האישום שהוגש היום לבית המשפט לנוער בתל אביב (מעצם העובדה שמרבית העבירות נעשו בעודו קטין) כולל שמונה סעיפים אשר ילמדו על ידי בימים הקרובים, עם זאת חשוב להדגיש כי מצבו הבריאותי של מרשי הולך ומדרדר ואני עושה כל שלעיל ידי כדי לספק חלופת מעצר ראויה.
הפרסומים שהופצו אתמול מלמדים שוב על שיטת העבודה של התביעה כשהיא מנסה להציג את מרשי כנבל בעוד שלכל בר דעת ברור שמדובר בצעיר חסר ישע על הרצף האוטיסטי הסובל מגידול בראשו ובעל סממנים פסיכיאטרים".