אאא

נשיא ארצות הברית לשעבר, ברק אובמה, נאם ודיבר הערב (יום ב') לראשונה מאז עזב את הבית הלבן לטובת דונלד טראמפ. אובמה הנחה פאנל סטודנטים באוניברסיטת שיקגו – המקום שבו החל את הקריירה הפוליטית שלו ושבו צפויה לקום הספרייה הנשיאותית שלו. למרות הציפייה העזה של התקשורת נמנע אובמה מלהתייחס להתקפות האחרונות של הנשיא דונלד טראמפ עליו שהאשים אותו שהאזין לו בסתר בזמן הקמפיין.

בפתח דבריו אמר אובמה: "אני משוכנע שאף שיש שלל נושאים שחשובים לי ושאני מתכוון לפעול בנוגע אליהם, הדבר החשוב ביותר שאני יכול לעשות הוא לעזור ככל יכולתי לדור הבא של ההנהגה". במהלך הדיון בפאנל סיפר אובמה כיצד תפקידי ההנהגה הראשונים שמילא בקהילה בשיקגו הניחו את התשתית שבה צמחה הקריירה הפוליטית שלו.

הוא אמר כי הצעירים הם המפתח לפתרון הבעיות הגדולות ביותר של ארה"ב וכי איתם הוא רוצה לעבוד כעת, אחרי שנפרד מתפקיד הנשיא. כשאחד המשתתפים סיפר שכשאובמה נבחר לראשונה לנשיא הוא היה בחטיבת הביניים צחק אובמה שנבחר בזמנו כנשיא הצעיר ביותר בתולדות ארה"ב והפטיר: "אוקיי, אני זקן, הבנתי".

אובמה אמר כי בשנים האחרונות הפכה החברה להיות אינדיווידואליסטית יותר: "יש הרבה מומחים למדעי החברה שאומרים שמוסדות מתווכים שבעבר הביאו אנשים לשתף פעולה זה עם זה בעניינים שונים – כוחם פחת", אמר אובמה. "נתונים מראים שאנשים נוטים פחות להיות מעורבים בנעשה בקהילה שלהם לעומת העבר".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

אחד הסטודנטים שאל את אובמה אם ארה"ב מפולגת, והנשיא לשעבר השיב: "רוב האנשים לא אירחו בביתם לארוחת ערב שום אדם ששונה מהם – מבחינה גזעית או פוליטית. אנחנו מסתגרים. אנחנו מאשימים פוליטיקאים בכישלון הניסיון של כל אחד מאתנו להתקרב לאחרים. אני חושב שהרבה אנשים רואים את הפוליטיקה וחושבים שהיא מכוערת ומרושעת. אבל אני חושב שהיעדר התוצאות נובע מכך שאיננו מבינים זה את זה היטב. מרקו רוביו (הסנטור ההיספאני הרפובליקני, ד.ה) הסביר זאת יפה כשאמר – 'אי אפשר לנהל מדינה כשחצי מאתנו שונאים זה את זה'".

אובמה נשאל גם על יצירת אמון בקרב קהילות מהגרים ואמר: "אחד הדברים שלמדתי הוא שהיכולת ליצור אמון משפיעה על היכולת להשפיע. קשה לעשות זאת באווירה הנוכחית, אבל זה לא בלתי אפשרי. אני חושב באופן כללי שההגירה היא דוגמה טובה לעניין שמעורר כל כך הרבה להט ולעתים מידע סותר עד שקשה לקיים דיון בריא בנוגע אליו".

בשלושת החודשים האחרונים שמר אובמה על שתיקה כמעט מוחלטת בזירה הציבורית. חלק גדול מהזמן הזה הוא הקדיש לכתיבת ספר הזיכרונות שלו מהבית הלבן, כפי שנוהגים לעשות נשיאים כשהם מסיימים את תפקידם.