אאא

תארו לעצמכם שהייתם נשכרים כדי לבצע עבודה מוגדרת, אך מבצעים רק מחצית מהעבודה תוך שאתם גובים את מלוא הסכום, חוצפה נכון? זה בדיוק מה שעשתה חברת החשמל שהפרה את תוכנית הפיתוח שאושרה על ידי שרי האנרגיה עבור 2013–2015, וביצעה פחות ממחצית הפרויקטים שחויבה לבצע ברשת החשמל.

למרות הביצוע החסר, חברת החשמל זכתה במלוא חוצפתה כבר למלוא התקציב בעבור ביצוע הפרויקטים — כשהיא גובה את הכסף מציבור צרכני החשמל במשק דרך חשבונות החשמל התקופתיים.

על פי הדיווח ב'דה מרקר' הדברים עלו מדו"ח פנימי של חברת החשמל וככל הידוע, בממשלה וברשות החשמל לא ערכו עד כה בירור מסודר בנוגע להסטת כספי הפיתוח שנגבו מהציבור. כך גם לא תוחקרו הסיבות להפרת תוכנית הפיתוח, ולא נדונו חלופות להשבת הסכום לידי הציבור.

ברשות החשמל התייחסו לפניית דה מרקר בנושא ואמרו כי הרשות מגבשת בימים אלה מנגנון תעריפי חדש שיתמרץ את חברת החשמל לעמוד בתוכנית הפיתוח שנקבעה לה, ויבטיח כי גביית הכספים בגין ההשקעות ברשת תנותב לייעודה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"הרשות זיהתה זה מכבר השקעות חסר ברשת החשמל על ידי חברת החשמל, ועוקבת אחר הפערים בין ההשקעות המתוכננות, לפי תוכנית הפיתוח, לבין הביצוע בפועל", הודיעה הרשות. עם זאת, לא נמסר כיצד מתכוון הרגולטור לטפל בכספים שנגבו כבר ולא נוצלו לתכליתם המקורית.

במשרד האנרגיה הסתפקו בתגובה שלפיה "תשובת רשות החשמל בנושא מקובלת עלינו". גם ממשרד האוצר נמסר כי הוא "פועל בשיתוף משרד האנרגיה ורשות החשמל על מנת להבטיח תוכנית ביטוח לרשת הולכת החשמל, כך שתובטח אספקת חשמל רציפה וחיבור יצרני חשמל נוספים".

חברת החשמל מסרה בתגובה: "הגורם האחרון שיכול לבקר את החברה על ההשקעה - הוא אותו גורם שבמשך 15 שנים נמנע מלתקצב את פיתוח ואחזקת הרשת, ושהביא את חברת החשמל למצב שבו היא נאלצה לגייס כסף - במקום שהרשות תדאג לכך. חברת החשמל מתנהלת באחריות רבה ושומרת על איתנותה הפיננסית - לא במקום השקעות ברשת, אלא על מנת שתוכל להמשיך להשקיע ברשת - ועל כך היא ראויה להערכה ולא לביקורת".