אאא

לא מפתיע: צרפת הודיעה היום (רביעי) כי בניגוד לטענות של דמשק, דגימות שהגיעו למודיעין הצרפתי מוכיחות כי כוחותיו של הנשיא בשר אסד, השתמשו "ללא ספק", בנשק כימי במתקפה בצפון סוריה בתחילת החודש בה מצאו את מותם מאות בני אדם.

שר החוץ הצרפתי ז'אן מארק-איירו אמר כי מהבדיקה עולה שאנשיו של אסד עשו שימוש בגז העצבים סארין. הוא אמר שהקביעה הנחרצת מסתמכת על השוואה בין הדגימות האחרונות, לדגימות מהמתקפה הקודמת בשנת 2013.

"אנחנו יודעים, ממקור מסוים, שתהליך הפקת הדגימות שנלקחו טיפוסית לשיטה שמפותחת במעבדות הסוריות", אמר שר החוץ הצרפתי. "השיטה היא סימן היכר של המשטר, והיא מה שמאפשרת לנו לבסס את האחריות למתקפה. אנחנו יודעים בגלל שאנחנו שמרנו דגימות מהמתקפות הקודמות כדי שנוכל להשוות".

הממצאים הצרפתיים התפרסמו במסמך מסווג בן שישה עמודים של זאת לאחר שסוריה, ובעלת בריתה רוסיה, הכחישו שאסד השתמש בנשק כימי ודרשו חקירה מקיפה בנושא כשלטענתם המורדים החזיקו מחסן של נשק כימי והוא הופצץ במהלך הלחימה בפצצות קונבנציונליות.

המתקפה של אנשי המשטר בעיירה חאן שייחון זעזעה את הקהילה הבינלאומית, והובילה למעורבות אמריקנית ישירה לראשונה מאז שהחלה מלחמת האזרחים בסוריה ב-2011. הנשיא דונלד טראמפ הורה לתקוף את הבסיס שממנו המריאו מטוסי הצבא הסורי שאחראיים למתקפה באמצעות כ-100 טילי טומהוק מתקדמים אם כי הבסיס רוקן ברובו טרם המתקפה בשל מוכנות סורית למתקפה שכזו.