אאא

שר האוצר של ארה"ב, סטיב מנושין, וגארי קוהן, יו"ר המועצה הכלכלית הלאומית, הציגו הערב את עיקרי רפורמת המס שגיבש הממשל. לפי התוכנית, שיעור מס החברות יירד מ-35% ל-15%. עבור יחידים, ייקבעו שלוש מדרגות מס - 10%, 25% ו-35%. משפחות בעלות הכנסה של עד 24 אלף דולר לא ישלמו מס.

כיום קיימות 7 מדרגות מס ליחידים - ושיעור המס המרבי עומד על 39.6%.

מנושין אמר כי "אנו נחושים ליישם את הרפורמה עוד השנה", וכי "המטרה היא לחזור לשיעור צמיחה של 3% ומעלה".

קוהן אמר כי מדובר באחת מרפורמות המס הגדולות בתולדות ארה"ב. הוא אמר כי "נותקף מימין ומשמאל - אבל לא הייתי מהמר נגד הנשיא". קוהן ציין שמטרתה העיקרית של התוכנית היא לעזור לצמיחה ולייצר מיליוני מקומות עבודה נוספים. הוא הוסיף כי התוכנית תקל על המשפחות האמריקאיות בכלל ועל מעמד הביינים בפרט. כמו כן, לדבריו, התוכנית תהפוך את ארה"ב מאחת המדינות בעלות שיעור המס הגובה ביותר לעסקים קטנים, לאחת מהמדינות בעלות שיעור המס הנמוך ביותר.

בתחילת השבוע נפגשו מנושין וקוהן עם מנהיג הרוב הרפובליקני בסנאט מיטץ' מקונל, יו"ר בית הנבחרים פול ריאן, יו"ר ועדת הפיננסים של הסנאט אורין האטץ' ויו"ר ועדת המסים של הקונגרס קווין בריידי על מנת לדון בתוכנית המסים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

טראמפ הבטיח כבר במהלך קמפיין הבחירות להוריד את מס החברות, שעומד כיום על 35% ל־15%. אולם, אין מספיק הטבות מס שניתן לבטל על מנת לפצות על הירידה בהכנסות. פירוש הדבר שמהלך מסוג זה ירחיב את הגירעון התקציבי. בחישוב גס, כל נקודת אחוז שמקוצצת משיעור המס מפחיתה את הכנסות הממשל ב־100 מיליארד דולר לאורך תקופה של עשור. כלומר, הורדה של 20 נקודות האחוז תעלה לממשל 2 טריליון דולר בעשר השנים הבאות.

הדמוקרטים צפויים להתנגד לתוכנית. "הם יפסידו כמות עצומה של הכנסות שאנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להפסיד", אמר השבוע ג'ארד ברנסטיין, ששימש כיועץ הכלכלי של סגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן. גם במפלגה הרפובליקנית צפויים להתנגד למהלך. הסנאטור הרפובליקני אורין האץ', יו"ר ועדת הכלכלה בסנאט, אמר כי במפלגתו עלולים שלא לראות בעין יפה את הצעד בגלל ההעמקה שהוא יגרום בגירעון.

שיעור מס החברות בארה"ב הוא מהגבוהים בעולם. ביחד עם מסים מקומיים, מס החברות האפקטיבי בארה"ב עומד על 39.1%, כך לפי נתוני משרד התקציב בקונגרס. בשנים האחרונות מדינות רבות פעלו להורדת המס כדי למשוך השקעות. כך למשל ביולי הודיע שר האוצר לשעבר של בריטניה ג'ורג' אוסבורן על הכוונה להפחית את מס החברות מ־20% לשיעור הנמוך מ־15%, בניסיון לחזר אחר חברות לאחר הברקזיט.