אאא

בנק ישראל שב היום (רביעי) מחופשת יום העצמאות ומתערב בשוק המט"ח המקומי זאת במטרה לבלום את התחזקותו של השקל.

הבנק המרכזי בראשותו של ד"ר קרנית פלוג רוכש מאות מיליוני דולרים ובכך מחזק את הדולר ב-0.5% לרמת 3.62 שקלים לדולר - זאת לאחר שנחלש ב-0.6% לרמת 3.60 שקלים לדולר בתחילת יום המסחר. היורו נסחר בעלייה של 0.1% ברמת 3.94 שקלים ליורו.

שוק המט"ח המקומי חוזר לפעילות לאחר ההשבתה של ימי הזיכרון והעצמאות. ביומיים אלו רשם הדולר מול המטבעות המובילים בעולם ובניהם השקל ירידה של 0.2%. היום, הדולר מתחזק ב-0.2% מול היורו וצמד המטבעות נסחר ברמת 1.09 דולרים ליורו.

"הנתונים הכלכליים שפורסמו בשבוע האחרון בארץ מצביעים על המשך צמיחה איתנה ברבעון הראשון ועל מצבו הטוב של שוק התעסוקה המקומי", כך אומר עפר קליין, ראש אגף כלכלה ומחקר בהראל ביטוח ופיננסים.

לדבריו, "נתוני סחר חוץ היו טובים, יצוא הסחורות עלה ב-9% במרץ, יבוא הסחורות גם כן היה חיובי כאשר עלה ב-2% במרץ, לאחר עלייה דומה בפברואר, תוך כדי המשך עלייה של 4% ביבוא מוצרי צריכה ו-6% ביבוא מוצרי השקעה".

קליין מציין גם ששיעור האבטלה המשיך לרדת ועמד על 4.2% בחודש מרץ, כששיעור ההשתתפות בכוח העבודה ירד מעט ל-63.8%. זהו שיעור האבטלה הנמוך ביותר שנמדד בישראל ב-20 השנים האחרונות. מספר תובעי דמי אבטלה לפי משרד התעסוקה המשיך גם כן לרדת במרץ, לרמתו הנמוכה ביותר מזה עשור. בחלוקה לפי משלח יד, בשנתיים האחרונות ישנה מגמה של עלייה קלה במספר המובטלים האקדמאיים, אשר מקוזזת עם ירידה במספר מקבלי הבטחת הכנסה ומספר המובטלים שאינם אקדמאיים. קליין מעריך שהצעדים האחרונים של משרד האוצר ("נטו משפחה" - במידה ויאושרו), צפויים לעודד המשך ירידה במספר המובטלים הלא-אקדמאיים.