אאא

ביקור בבתי חולים הוא חוויה לא פשוטה אליה מצטרף גם נושא התשלום הגבוה שנגבה בחניוני בתי החולים. רפורמה שגיבש משרד הבריאות קובעת כי החל מה־1 במאי (תחילת השבוע) יגבו מכם סכום של 20 שקל ליממה בלבד, במקום עד 60 שקל עד היום.

על פי פרטי חוזר משרד הבריאות שהופץ לפני מספר ימים ביוזמת השר יעקב ליצמן, הוחלט כי התשלום יהיה עבור כל תקופה של 24 שעות, משעת הכניסה, ללא הגבלה על מספר הכניסות והיציאות מהמרכז הרפואי במהלך היממה הזו.

על פי החוזר החדש, מטופלי דיאליזה וחולים אונקולוגיים, וכן מלוויהם - יהיו פטורים לגמרי מתשלום וכך גם הורים לילדים פגים, נכים עם תעודת נכה, בני משפחה של חייל מאושפז יקבלו פטור לרכב אחד. מטופלים שמקבלים טיפול בבית־חולים של למעלה מחודש (כמו למשל אשפוז יום) יהיו גם הם פטורים מתשלום אם הם מגיעים לפחות פעמיים בשבוע.

הקלה נוספת נוגעת למאושפזים ובני משפחותיהם המגיעים לבית־החולים: לאחר 14 ימי אשפוז הם יהיו פטורים לגמרי מתשלום, במקום 30 יום כנהוג היום.

כמו כן יוחרגו מהתשלום כלי רכב ציבוריים האוספים או מסיעים מטופלים, כלי רכב צבאיים בתפקיד, עובדי משרד הבריאות ובעלי אישורים מתאימים - וכן ארגונים ועמותות מתנדבים מוכרים, המסיעים חולים לקבלת טיפולים במרכזים הרפואיים, לאחר שאושרו על ידי הנהלת המרכז הרפואי.

שר הבריאות יעקב ליצמן, הצליח לגייס ממשרד האוצר 25 מיליון שקל לשנה לטובת הרפורמה. הכספים יועברו לבתי־החולים בהתאם לגודלם. הרפורמה תתחיל בשלב ראשון בבתי־החולים הממשלתיים ולאחר מכן תתרחב. עם זאת, היא לא תכלול את בתי־החולים הפרטיים. 

שר הבריאות ח"כ יעקב ליצמן מסר כי "כפי שהודענו, הורדנו את מחירי החניה בבתי החולים וצמצמנו את משך זמן האשפוז המזכה את בני המשפחה לקבל שירותי חניה מוזלים בבתי החולים. מדובר במהלך חברתי חשוב, לרווחת השוהים הרבים, ציבור החולים ובני המשפחות. אין כל סיבה שביקור בבית חולים יהיה כרוך בהוצאה כספית מיותרת על חניה. לא ניתן להשלים עם הפקעת מחירים שפוגעת בציבור החולים".

מנכ"ל המשרד, משה בר סימן טוב, מסר כי "מדובר בצעד חיוני שיוריד את עלויות של החולים ובני משפחותיהם וישפיע על כל כיס של כל משפחה ישראלית. חשוב לנו במשרד להיות מחוברים לשטח ולמצוקות ולקשיים שעולים משם וזו בהחלט היה קושי שנתקלנו בו בלא מעט פניות ציבור".