אאא

ועדת המחירים המשותפת למשרדי הכלכלה והאוצר המליצה להכניס את תחליפי המזון לתינוקות לפיקוח. על פי ההמלצה, היצרנים, היבואנים ורשתות השיווק הגדולות יחויבו לדווח לוועדה את נתוני הרווחיות על תחליפי המזון לתינוקות. הוועדה תצא לשימוע ציבורי בנושא.

מנתונים שהובאו בפני הוועדה עולה כי רמת הריכוזיות בשוק תחליפי המזון לתינוקות היא גבוהה ועומדת על מעל ל-80% לשני השחקנים הגדולים בשוק, מטרנה וסימילאק. בנוסף, מהשוואת מחירים בינלאומית עולה כי בשוק תחליפי המזון לתינוקות מחיר קילוגרם (לא כולל מע"מ) יקר בישראל בכ-12% בהשוואה לממוצע במדינות כגון: צרפת, ניו זילנד, הולנד, רומניה, גרמניה, צ'כיה, פורטוגל ובריטניה.

על פי ממצאי ועדת המחירים, המצב התחרותי בשוק תחליפי החלב לא השתנה גם אחרי כניסתו של שחקן חדש לשוק תחליפי המזון לתינוקות, ונתחי השוק של השחקנים נותרו על כנם פחות או יותר.

לאור הממצאים, הוועדה מבקשת לבחון את הרווחיות של החברות ולבדוק האם קיימת רווחיות עודפת בשרשרת הייצור של תחליפי המזון לתינוקות, במטרה לנתח את הרווחיות בכל שלבי שרשרת הייצור: בייצור המקומי, בייבוא ובקמעונאות. במקרה שהוועדה תמצא שמתקיימת רווחיות עודפת בשוק תחליפי המזון לתינוקות, היא תוכל להמליץ לשרים לנקוט בצעדים נוספים.

לדברי שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן: "תרכובות מזון לתינוקות מהווים נטל כספי משמעותי בסל המוצרים, של משפחה ישראלית, בה ילדים בגיל הרך. אנו מעלים היום הילוך בפיקוח על התחום, וככל שיימצא כי היצרנים מנצלים מחד את הריכוזיות בשוק ומאידך את מיעוט האפשרויות העומדות בפני הצרכנים - לא נהסס לבחון גם החלת פיקוח על התמ"ל".

שר האוצר, משה כחלון, מסר: "בהמשך ישיר לתכנית נטו משפחה אנחנו ממשיכים לייצר פתרונות שיקלו על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים ויורידו את יוקר המחייה בישראל. תחליפי מזון לתינוקות הם מוצר צריכה בסיסי וממצאי הוועדה על ריכוזיות השוק מחייבים אותנו לפעול בהתאם. נמשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה ולהקל על המשפחות הצעירות ומעמד הביניים".