אאא

מי שהרים את "נס המרד" באליטה האשכנזית, ופעל להחזיר עטרה ליושנה ולהרים את קרנם של בני עדות המזרח, עושה זאת שוב ובגדול.

ר' אריה דרעי, יו"ר ש"ס לשעבר (ויש האומרים גם בעתיד) הוזמן כאורח הכבוד בכנס לציון עשור להקמת רשת מוסדות "אור המלך" באלעד, בנשיאות המרא דאתרא הגר"מ מלכה.

דרעי שכנראה הרגיש בבית, מול מאות אנשי חינוך, ר"מים ואנשי צוות הפועלים במגוון מוסדות "אור המלך", דיבר על כך שהגיע הזמן ש"בני עדות המזרח ירימו את הראש".

"יש לנו מוסדות מפוארים דוגמת המוסדות של הרב מלכה ומוסדות מצויינים בכל רחבי הארץ, ואני לא מבין למה בני התורה מעדות המזרח צריכים להיות מושפלים כל פעם מחדש ולהתחנן על נפשם להתקבל למוסדות של האשכנזים", אמר דרעי וזכה לתשואות רמות מכל הנוכחים.

"אני קיבלתי על עצמי בלנ"ד ואני לא עוזר יותר למי שפונה אלי בבקשה לסייע לו להתקבל למוסדות שלהם (האשכנזים – ח.פ.). אין לנו צורך בזה", אמר דרעי. "אנו צריכים להיות זקופי קומה עם עזות דקדושה ולדעת שיש לנו את המוסדות הטובים ביותר לבנים ולבנות".

כאן מנה דרעי רשימת שמות של מגוון ישיבות וסמינרים ספרדיים כשהוא אומר: "אם לא נשפיל את עצמנו, ונדע להיות גאים במורשת שלנו ובמוסדות שלנו, כך גם יסתכלו עלינו ויתייחסו אלינו".

דרעי גם דיבר בכבוד אכסניה ושיבח את הגר"מ מלכה על המוסדות שבנה בעשר אצבעותיו, שכיום מתחנכים בהם כאלפיים תלמידים, ממעונות, גנים, תלמודי תורה, בתי יעקב, ישיבה לצעירים וכולל אברכים.

"כשפעלנו להקמת אלעד, לא האמנתי שהיא תתפתח לסדר גודל שכזה עם עוצמה תורנית שכזו", אמר דרעי.

איש ש"ס נוסף שדיבר במעמד, היה שר השיכון ר' אריאל אטיאס, שציין את העובדה שהוא עמל בימים אלו על הרחבת גבולות אלעד והוא מקווה שבעקבות הפעילות יתווספו לעיר עוד אלפי משפחות של בני תורה.