אאא

הנשיא האמריקאי ביקר אתמול במוזיאון יד ושם שם השתתף בטקס קצר ונשא דברים קצרים. במסגרת הביקור חתם הנשיא בספר המבקרים של 'יד ושם' וזכה לביקורת רבות ברחבי העולם בטענה שהתייחסותו ילדותית.

"זה כבוד גדול להיות כאן עם חברים שלי - כל כך מדהים + לעולם לא אשכח!" כתב טראמפ כשהמקף, הפלוס וסימן הקריאה נמצאים גם במקור.

החתימה של טראמפ בספר
החתימה של טראמפ בספר (מתוך טוויטר)
הגדלה

רבים  השוו את הדברים לדברים שכתב אובמה ונשיאים אחרים בספר המבקרים, אובמה לדוגמא השקיע וכתב עמוד מלא. "אני אסיר תודה ל "יד ושם" ולכל האחראים למוסד המדהים הזה", חתם אובמה בספר האורחים. "בזמנים של סכנה גדולה והבטחה, מלחמה ומריבה, אנו מבורכים שיש לנו תזכורת כה חזקה לפוטנציאל האנושי של הרוע הגדול, אבל גם ליכולת שלנו לקום מאסון ולהעלות מחדש את עולמנו". הוא המשיך: "תנו לילדינו לבוא לכאן, ולדעת את ההיסטוריה הזאת, כדי שיוכלו להוסיף את קולם כדי להכריז 'לעולם לא עוד'. ומי יתן ונזכור את אלה שנספו, לא רק כקורבנות, אלא גם כאנשים שקיוו ואהבו וחלמו כמונו, והיו לסמלי הרוח האנושית".

מנגד טוענים סנגוריו של הנשיא האמריקאי כי טראמפ העדיף להתמקד בדברים החמים אותם נשא במוזיאון וכי ספר המבקרים נכתב כלאחר יד וללא הכנה מוקדמת.

במהלך נאומו אמר הנשיא: "אנחנו כאן ב'יד ושם' לכבד את זכרם של שישה מיליון יהודים שנרצחו בשואה. שני שלישים מהיהודים באירופה נשלחו אל מותם. מילים לא יכולות לתאר את הזוועה והרוע בשעתה האפלה ביותר של ההיסטוריה. גברים, נשים וילדים נכחדו, כחלק מניסיון שיטתי להשמיד את העם היהודי. זה היה הפשע האכזרי ביותר נגד אלוה-ים וילדיו".

טראמפ ציטט את הסופר היהודי וניצול השואה אלי ויזל - "עבור המתים והחיים עלינו לשאת עדות" ואמר כי "המילים האלה צריכות להיות חרוטות על מצפון האנושות לנצח".

לדבריו: "רק כאשר אנו זוכרים את המשפחות שנקרעו, שסבלו את הזוועות הבלתי נסבלות של השואה, רק אז נוכל למנוע מהזוועה הזו לחזור על עצמה. המקום הזה והאומה כולה הם עדות לרוחו הבלתי ניתנת לשבירה של העם היהודי. העם שעבר רדיפה, מוות, דיכוי - אך שרד".

"היהודים", הוסיף נשיא ארה"ב, "הפכו לכל כך מוצלחים בכל כך הרבה מקומות. הם האירו את העולם. מדינת ישראל היא עדות חזקה למשפט - לעולם לא עוד. מתהומות הסבל, בני העם היהודי בנו אומה אדירה".